Eğitim, Röportajlar, Üniversite

Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi

Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi

Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde okuyan Sena TÜFEKÇİ, okuduğu bölümü niye seçtiğini, bölümün önemini, üniversitesini ve kariyer hedefleriyle ilgili tüm ayrıntıları roportajver.com’a anlattı.

Merhaba, ben roportajver.com yazarlarından Merve TÜRKMEN. Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

1-) Adını ve soyadını alabilir miyim?

Sena TÜFEKÇİ

2-) Hangi üniversitede okuyorsun ve bölümün nedir?

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü 4. sınıf öğrenciyim.

3-) Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nü ilk senende mi kazandın?

Evet, ilk senemde 2017 yılında 64 bin TM sıralaması ile yerleştim.

4-) Çocuk Gelişimi Bölümü hayalindeki bölüm olduğu için mi seçtin yoksa seni etkileyen dış etmenler var mıydı?

Çocuk Gelişimi Bölümü aklımda olmayan bir bölümdü. Lise dönemimde Gelişimsel Yetersizliği olan çocuklarla eğitimsel açıdan çalışma fikri aklımdaydı fakat bu bölüm hakkında lise hayatımda da sınava hazırlık ve tercih sürecimde de herhangi bir fikrim yoktu. Tercihlerimin bitmesine birkaç gün kala bir tanıdığım vesilesiyle bölümden haberdar oldum. Bazı araştırmalar gerçekleştirdikten sonra Çocuk Gelişimi Bölümü’nü tercih listeme ekleme kararı aldım.

5-) Çocuk Gelişimi Bölümü’nün iş imkânları neler? Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü bitirdikten sonra ne hedefliyorsun ve Çocuk Gelişimi Bölümü hedeflerine ulaşmanda katkı sağlıyor mu?

Çocuk Gelişimi 4 yıllık lisans bölümünü bitirdiğim zaman, sağlık lisansiyeri olarak mezun olmaktayım. KPSS sınavına girdikten sonra devlet hastanelerine, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi belli kurumlara Çocuk Gelişimcisi olarak atanabilmekteyiz. Özel sektörde ise birçok Çocuk Gelişimi Merkezlerine, Özel Eğitim Merkezlerine Çocuk Gelişimci olarak girebilmekteyiz. Ben mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktoramı yapıp, akademik alanda kendimi geliştirmek istiyorum.

6-) Seçmiş olduğun bölüm birçok üniversitede mevcutken neden Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü tercih ettin?

Ben devlet üniversitesinde ve yaşadığım şehirde –Ankara- okumaktan yanaydım her zaman. Gerek maddi gerek manevi sebeplerden dolayı. Çocuk Gelişimi Bölümü Ankara’da Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinde bulunuyordu. Başarı sıralamasından ve Çocuk Gelişimi Bölümü’nün ilk açıldığı üniversiteler olduğundan dolayı ilk başta Hacettepe sonrasında Ankara Üniversitesi’ni tercihlerime ekledim. Tercih sonucumda Ankara Üniversitesi’ni kazandım.

7) Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümüne ulaşımın nasıl, yurtta mı kalıyorsun?

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dikimevi’nde bulunurken 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Keçiören’e Fatih Cad. üzerine taşındı. Okula ulaşımı AKM-Şehitler Metro İstasyonu üzerinden sağlamaktayım. Şehitler Metro durağı okulun yaklaşık 50-100 m yakınında bulunmaktadır. Ben ailem ile birlikte Ankara’da ikamet ettiğim için ulaşım sorunu yaşamamaktayım.

8- ) Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde bölümünle ilgili yeterli eğitim ya da seminer var mı?

2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölümü güncel ve daha kapsamlı bir ders programıyla güncellendi. Üç yıl boyunca benim eğitim sürecinde okuduğum program yine bölüm kapsamında bana en fazla bilgi ve deneyimi katmaya yönelik uygulamaya dayalı bir programdı.

9-) Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde sence sosyal olarak yeterince proje/kulüp faaliyetleri var mı?

Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde bulunan her öğrencinin kendi istekleri doğrultusunda sosyal proje ve kulüplere katılabileceğini düşünüyorum. Ankara Üniversitesi’nin Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı çatısı altında isteyen her öğrenciye kontenjanlarla sınırlı kalmak şartıyla her türlü sosyal ve eğitsel faaliyetler desteklenmektedir.

10-) Okumuş olduğun Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölümü’nün zorlukları var mı? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bilgin var mı?

Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde bulunan Çocuk Gelişimi Bölümü’nü okumak benim kişisel ve çevresel etmenlerimin de katkısıyla benim için hiçbir zorluk yaşatmamıştır. Bölümüm oldukça bilgili, sevgi ve saygı dolu. Yegâne isteği bizlere deneyim ve bilgilerini aktarmak olan kıymetli hocalarımızla Çocuk Gelişimi Bölümü’nü okumak benim için büyük bir zevkle gerçekleşmektedir.

11-) Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünün yurtdışı imkânlarıyla ilgili bilgiye sahip misin, bildiğin birkaç şeyi benimle paylaşabilir misin?

Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü, öğrencilerine Erasmus Eğitim Programı dâhilinde yurtdışı imkânı tanımaktadır. Gerekli sınavlara girip başvuruları gerçekleştirdiğinde programdan yararlanabilmektesiniz.

12-) Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölümün bittiğinde sana staj ya da çalışma imkânı sunuyor mu yoksa okul bittiğinde kendi imkânlarınla mı yapman gerekiyor?

Okul bittikten sonra Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünün bize sağladığı herhangi bir iş imkânı bulunmamaktadır. Fakat Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü öğrenci ve mezunlarının kendi kişisel kariyer planlarını yapmalarına ve bu planlarını hayata geçirmelerine yardım eden “Kariyer Planlama ve İnsan Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi” ile katkıda bulunmaktadır.  

13-) Peki, Çocuk Gelişimi Bölümü nedir, hangi alanlarla ilgilenir bize biraz açıklayabilir misin?

Çocuk Gelişimi Bölümü, 0-18 yaşlar arasındaki normal gelişim gösteren, engeli olan, korunmaya muhtaç, çalışan, mülteci, suça itilmiş çocuklar ile hastanede yatan çocukların zihinsel, dil, motor, sosyal, duygusal gelişimlerini ve öz bakım becerilerini değerlendirebilen,  tüm gelişim ve beceri alanlarını destekleme konusunda çocuğa, aileye, eğitimciye ve topluma hizmet sunan Çocuk Gelişimcisi yetiştirmektedir.

14-) Sırf adı duyulmuş diye tercih etmeyeceğin iyi bir üniversite mi yoksa hayal ettiğin bölüme yerleşmek için sıradan bir üniversiteyi tercih etmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Ülkemizin içinde bulunduğu şartları, günümüz ve gelecek günlerin şartları çerçevesinde mantıklı bir şekilde değerlendirecek olursak bir gencin ayakları üzerinde durabilmesi için başarı sıralaması iyi bir üniversitede mezun olduktan sonra iş sıkıntısı çekmeyeceği bir bölüm tercih etmesi gerekmektedir. Bu düşünce dâhilinde kendi istek ve ihtiyaçlarımı göz önünde bulundurup tercihimi yaptım. Bulunduğum konumdan Çocuk Gelişimi Bölümü’nden çok memnunum. Kendimi görebileceğim en iyi yere bu bölüm sayesinde gelebileceğime ve geleceğin yetişkinleri, günümüzün çocuklarına parmağımın dokunup, sağlıklı bir insanların yetişmesine katkıda bulunabileceğime inanıyorum.

15-) Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü hakkında tercih yapacak öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Ankara Üniversitesi Cumhuriyet döneminde Anadolu da kurulan ilk üniversitedir. Ankara Üniversitesi’nde okumak ve mezun olmak bir ayrıcalıktır. Çocuk Gelişimi Bölümü’nde okumak, çocuklar ile birlikte çalışmak, sabır, hoşgörü, empati, iletişim becerileri gibi birçok yetenek ister. Çocuklara dokunabilmek bir sanattır, çocuklar bir ülkenin geleceğidir.

MERVE: Bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir