Eğitim, Röportajlar, Üniversite

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hemşirelik

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hemşirelik bölümü 3.sınıf öğrencisi Merve TÜRKMEN; üniversitesini, bölümünü ve kariyer hedeflerini roportaver.com’a anlattı.

Merhaba ben roportajver.com yazarlarından Dilan KONUŞ.

1-) Adını ve soyadını alabilir miyim?

Merhabalar ben Merve TÜRKMEN.

2-) Hangi üniversitede okuyorsun ve bölümün nedir?

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.

3-) Üniversiteyi ilk senende mi kazandın?

Aslında biraz karışık, evet ilk yılımda da kazanıyordum fakat derecemden memnun olmadığım için 1 yıl daha hazırlanmak istedim. Fakat bu süreç beni geriye çekti. İlk yıl yaptığım dereceden daha kötü bir derece yaptım.

4-) Hayalindeki bölümümü seçtin yoksa seni etkileyen dış etmenler var mıydı?

Hayalimde hep sağlık alanında çalışma fikri vardı. Ama bölüm olarak hayalimde Hemşirelik Bölümü vardı diyemem. Puanım sağlık alanındaki hangi bölüme uygunsa o bölümü tercih ettim.

5-) Bölümünün iş imkânları neler? Üniversiteyi bitirdikten sonra ne hedefliyorsun ve bölümün hedeflerine ulaşmanda katkı sağlıyor mu?

Hemşirelik Bölümü’nün devlet kurumlarındaki iş imkânı güzel diyebilirim. Bu yüzden Hemşirelik Bölümü’nü kolay iş bulurum diye tercih eden çok fazla insan var. KPSS’de 70 üstü alındığında aslında istediğiniz şehirde atama olduğu zamanlarda bir devlet kurumuna yerleşmek zor olmuyor diyebilirim. Bende üniversiteyi bitirdiğim zaman hem KPSS ile atanıp bir kurumda çalışmayı hem de akademik alanda yüksek lisans ve doktora yapmayı hedefliyorum. Akademik bir kariyerimin olmasını isterim.

6-) Seçmiş olduğun bölüm birçok üniversitede mevcutken neden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni tercih ettin?

Ankara’da yaşadığım için tercih listemde; Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi vardı. Başarı sıralamalarına göre bir tercih listesi oluşturdum ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü’ne yerleştim.

7-) Okula ulaşımın nasıl, yurtta mı kalıyorsun?

Okula otobüs ile ulaşım sağlamaktayım. Hemşirelik Bölümü benim üniversiteye girdiğim yıl (2018-2019) Etlik yerleşkesinden, Esenboğa Külliyesi’ne taşındı. Sıhhiye ve Ulus üzerinden 474, 472 ve 486 numaralı EGO otobüsleri ile okuluma ulaşım sağlamaktayım.

8- ) Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim ya da seminer var mı?

Evet, bölümüm ile ilgili yeterli eğitimi aldığımı düşünüyorum. Uygulama dersleri için kullandığımız laboratuvarlarımız var, haftanın 2 günü hastanelerde stajlara çıkıyoruz ve seminerlerimiz oluyor.

9-) Pekâlâ, okulunda sence sosyal olarak yeterince proje/kulüp faaliyetleri var mı?

Evet, üniversitemizde çok fazla kulüp var. Öğrencilerin katılabileceği güzel ve keyifli faaliyetleri de oluyor.

10-) Okumuş olduğun bölümün ya da okulun zorlukları var mı? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bilgin var mı?

Her bölümün kendine göre zorlukları olduğu gibi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü’nde okumanın da zorlukları var. Staj günlerimiz oldukça yorucu geçiyor. Kampüsün merkezden uzak olması bizi gidiş-dönüş yollarında çok fazla yoruyor.

11-) Okulun, bölümün bittiğinde sana staj ya da çalışma imkânı sunuyor mu yoksa okul bittiğinde kendi imkânlarınla mı yapman gerekiyor?

Hayır, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi benim bildiğim kadarıyla böyle bir imkân sunmuyor. Okulum bittiği zamanda bunu kendi imkânlarımla yapmam gerekiyor.

12-) Okulunun yurtdışı imkânlarıyla ilgili bilgiye sahip misin, bildiğin birkaç şeyi benimle paylaşabilir misin?

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, öğrencilerine Erasmus Eğitim Programı dâhilinde yurtdışı imkânı tanımaktadır. Gerekli sınavlara girip başvuruları gerçekleştirdiğinde programdan yararlanabilmektesiniz.

13-) Genel olarak halk arasında hemşirelik oku işin garanti olsun anlayışı var. Bu anlayış sence ne kadar doğru? İlerleyen zamanlarda bu kadar kolay iş bulabileceğini düşünüyor musun?

Evet, böyle bir anlayış var aslında insanlar haklı. KPSS sınavına girip 75 üstünde puan aldığınız zaman atama olduğu dönemlerde bir devlet kurumuna yerleşmeniz kolay oluyor. Fakat bu şekilde düşünüp gelen çok fazla kişi olduğu için kendimizi daha çok gösterebilmek adına yüksek lisans ve doktora yapmak bizim için daha avantajlı oluyor. Bende KPSS ile atamamın olmasını bekleyip aynı zaman diliminde akademik kariyer de yapmak istiyorum.

14-) Hemşireliğin çalışma alanlarından ve çalışma şartlarından bize biraz bahsedebilir misin?

Hastane klinik ve polikliniklerinde,  aile sağlığı merkezlerinde, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, yaşlı bakım merkezlerinde, diş hastanelerinde ve daha birçok yerde çalışabilmekteyiz.

15-) Sırf adı duyulmuş diye tercih etmeyeceğin iyi bir üniversite mi yoksa hayal ettiğin bölüme yerleşmek için sıradan bir üniversiteyi tercih etmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bence hayal ettiğim bölüme yerleşmek için sıradan bir üniversite tercih etmek. Mutlu olduğum ve iyi hissettiğim yerde kendimi geliştirip istediğim konuma zaten gelebilirim diye düşünüyorum. Bunun için adı duyulmuş bir yerde okumaya gerek yok.

16-) Okulun ve bölümün hakkında tercih yapacak öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Hemşirelik düşünen öğrenciler için Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tercih edebilecekleri güzel bir okul. Eğer ki insanlara yardım etmek onların sağlığına kavuşmasını görmek sizi mutlu ediyorsa Hemşirelik Bölümü tam da bunun için iyi bir tercih olur.

DİLAN: Benimle röportaj yapmayı kabul ettiğin için teşekkür ederim.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir