Eğitim, Röportajlar, Üniversite

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Berkan Sencer ÖZDEMİR; Psikoloji Bölümü’nü okuyacak öğrencilere bu yolda kendilerini geliştirmekten vazgeçmemeleri gerektiğini, öğrenmekten çekinmemeleri gerektiğini ve Psikoloji Bölümü’ne dair tüm detayları sizler için roportajver.com’a anlattı.

Merhabalar, ben roportajver.com yazarlarından Dilan KONUŞ. Öncelikle röportaj vermeyi kabul ettiğin için teşekkür ederim.

1-) Adını ve soyadını alabilir miyim?

Merhabalar Dilan, benim adım Berkan Sencer ÖZDEMİR.

2-) Hangi üniversiteden ve bölümden mezun oldun?

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum.

3-) Üniversiteyi ilk senende mi kazanmıştın?

Evet, üniversiteyi ilk senemde kazandım.

4-) Hayalindeki bölümümü seçtin yoksa seni etkileyen dış etmenler var mıydı?

Hayalimde aslında Hukuk ve Psikoloji Bölümleri vardı yani hayalimdeki bölümü seçtiğimi söylersem yanlış bir şey söylemiş olmam.

5-) Mezun olduğun bölümün iş imkânlarını bize açıklar mısın? Hedeflerin nelerdi ve mezun olduğun bölüm hedeflerine ulaşmanda katkı sağladı mı?

Psikoloji bölümünden mezun olan psikologlar için çeşitli iş imkânları mevcuttur. Devlette, hastanelerde, adliyede ve bakanlıklarda psikolog olarak görev alabilirler. Aynı zamanda özel bir alanda, özel bir kurumda da çalışabilirler. Yüksek lisans ve doktora yaparak akademik bir kariyer de inşa edebilirler. Bölümü kazandığım zaman akademik bir kariyer hayal ediyordum ama bunun çok zor olduğunun farkında değildim. İlerleyen zamanlarda alanda çalışmak istediğimin farkına vardım ama kendimi her konuda geliştirmem gerektiğinin de farkındaydım.

Yüksek lisans ve gerekirse doktora yaparak kendimi geliştirmem gerektiğini düşünüyordum. İyi bir meslek sahibi olmak gibi bir hedefim vardı ve bunu gerçekleştirdiğim için oldukça mutluyum. Fakat bu bölümden mezun olduktan sonra her şey bitmiş sayılmıyor okuma, öğrenme, araştırma ve eğitim alma süreci hiçbir zaman bitmiyor sürekli bunlara devam etmek zorundayız. Kendimizi olabildiğince geliştirmek zorundayız.

6-) Seçmiş olduğun bölüm birçok üniversitede mevcutken neden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji’yi tercih ettin?

Öncelikle Ankara’da kalmak istiyordum. Çünkü Ankara, birçok avantaja sahip bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. İhtiyaç duyabileceğim her şey aslında elimin altında olacaktı ve kalacak yer sorunu, problemi yaşamayacağım bir şehir, tüm bu sebeplerden dolayı Ankara’da kalabilmek amacıyla bu üniversiteyi tercih ettim. Tabii ki de bu yönü dışında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin vermiş olduğu eğitim, alanında uzman ve deneyimli akademik kadrosu benim bu seçimi yapmamda oldukça belirleyici bir etken oldu.

7-) Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim ya da seminer var mıydı?

Okulumda bölümümle alakalı olarak yeterli düzeyde bir eğitim aldığımı söyleyebilirim. Var olan Psikoloji Kulübü’nün daha da gelişmesiyle beraber oldukça yüksek düzeyde seminer, konferans ve etkinlik gerçekleştirildi. Bunlara sağladığım katılımla beraber daha donanımlı olduğumu söyleyebilirim.

8- ) Okulunda sence sosyal olarak yeterince proje/kulüp faaliyetleri var mıydı?

Okulumda onlarca farklı kulüp bulunmaktadır. Benim de bir süre için içerisinde bulunduğum yönetiminde faaliyetlerinde görev aldığım Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Kulübü olarak çok aktif dönemler geçirdik.

9-) Okulunun yurtdışı imkânlarıyla ilgili bilgiye sahip misin, bildiğin birkaç şeyi benimle paylaşabilir misin sen bu imkânlardan yararlandın mı?

Okulumda Erasmus ve Mevlana programları ile yurtdışına öğrenci gönderilmektedir. Fakat ben bu imkânlardan faydalanmadım.

10-) Okulun, bölümün bittiğinde sana staj ya da çalışma imkânı sundu mu yoksa okul bittiğinde kendi imkânlarınla mı staj yapman gerekti?

Okulum bana staj yapabileceğim bir yer bulmadı yani bir imkân sunmadı. Üçüncü sınıfın yaz döneminde ya staj yapmalıydım ya da bitirme tezi yazmalıydım. Ben de kendi imkânlarımla staj yapabileceğim bir kurum buldum. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaz dönemi stajımı gerçekleştirdim. Staj yapmak ve alanda bir deneyim elde etmek gerçekten çok faydalı ve benim için çok önemli bir deneyimdi. Hastanede yapmış olduğum stajda birçok farklı hasta ile karşılaştım birçok testin yapılışını deneyimledim. Benim için üniversite yıllarımdaki en önemli zaman dilimlerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

11-) Psikoloji sence nedir, kısaca tanımlar mısın?

Psikolojiyi basit bir şekilde tanımlamak ne yazık ki gerçekten çok zor olacaktır. Psikoloji insan davranışlarını inceleyen çok karmaşık çok yönlü bir bilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Zihinsel süreçleri davranışları ve duyguları inceleyen çok önemli bir alandır. Fiziksel hastalıkların var olduğu bir dünyada ruhsal hastalıklar da yer almaktadır. Hatta birçok fiziksel hastalığın sebebi de ruhsal sıkıntılardır. Ruhsal hastalıkların tedavisinde, yatıştırılmasında ve araştırılmasında psikoloji alanı çok büyük bir etkiye sahiptir. 

12-) Psikolog ve psikiyatrist arasındaki en önemli fark sence nedir?

Psikolog olabilmek için bir üniversitenin psikoloji bölümünü bitirmek gerekmektedir. Psikiyatrist olabilmek için ise bir üniversitenin tıp bölümünü bitirmeli ve psikiyatri alanını seçmeliyiz. En temel farklılık ise Psikiyatristler ilaç yazabiliyorken Psikologlar ilaç yazamamaktadır. Psikologların tedavi sürecindeki en önemli yardımcıları ise testler ve terapi seanslarıdır.

13-) İnsanlar genellikle bir uzman tarafından değil de çevrelerinde yakın buldukları insanlara sorunlarını anlatmayı tercih ediyor. Sence bu durum ne kadar doğru, bir uzmandan her zaman yardım almak gerekir mi ve bu konuda insanlara neler önerirsin?

İnsanların bir sorunu olduğunda ilk olarak kendilerini yakın hissettikleri kişilere yönelmelerini anlayabiliyorum. Çünkü güvendikleri ve kendilerini tanıyan kişilerin kendilerini anlayacağını düşünürler. Zaten baktığımızda günlük hayatta canımız yandığında bizi en çok sevene gideriz, bizi anlar, dinler, bize yardım eder diye düşünürüz. Fakat bazen sorunlar bizim de yakınlarımızın da boyunu aşar. Karşımızdaki insan ne dese ne yapsa tam olarak anlaşıldığımızı hissetmeyebiliriz veya gerçek manada dinlemezler bile, yardım etmeye güçleri yetmez.

Yanlış bir yönlendirme ile daha büyük sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilirler. Bu sebeple insanların her sorununu yakınları ile paylaşmasını doğru bulmuyorum. Her zaman bir uzmandan yardım almak gerekmez fakat sorunların birikmesi insanlar için son derece yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Topluma baktığımız zaman önemsiz diye düşündüğümüz sorunlar katlanarak büyüyor. Şu an geldiğimiz yerden bakılınca bana göre sorunların üstesinde gelemediğimizi hissettiğimizde bir uzmana başvurmak gerekli gibi görüyor. İnsanlara sıkıntılarını geçiştirmemelerini öneriyorum. Çünkü zamanında gerçek manada çözüme ulaşmamış sorunlar hayatlarımızı oldukça zorlaştıracaktır.

14-) Bundan sonraki meslek hayatında psikoloji alanında hangi alanda uzmanlaşmak istersin ve bir alanda uzman olmak için hangi şartları sağlamak gerekir?

Klinik Psikoloji alanında uzmanlaşmak istiyorum. Bunu yapabilmek için Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı yapmalıyım ve sadece bunu yapmak da yeterli olmayacaktır. Klinik alanda ihtiyaç duyabileceğim terapi tekniklerinin eğitimini almalıyım aynı zamanda uygulayacağım psikolojik testlerin eğitimini almalıyım bu şekilde bu alanda uzmanlaşabilirim. Tabİi ki de gelişime açık olmalı ve her zaman öğrenmeye devam etmeliyim.

15-) Sırf adı duyulmuş diye tercih edeceğin iyi bir üniversite mi yoksa hayal ettiğin bölüme yerleşmek için sıradan bir üniversiteyi tercih etmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

İnsanı hayalleri ayakta tutar, ona güç verir. Hatta bazen yaşama sebebi olur. Ben her zaman hayalleri peşinde koşan onları gerçekleştirmek için çabalayan bir insan oldum. Hala da uğraşıyorum. Bu sebeple benim için hayaller her zaman ön planda tutulmalı. Adını duyurmuş, meşhur bir üniversiteyi eğer benim hayallerime giden yolda bana yardımı olmayacaksa tercih etmezdim. Bazen herkese sıradan gelen şeyler bizimle farklılaşır, belki biz orayı sıradan olmaktan kurtarırız. İnsan hayalleri peşinde koşarken mutludur zaten. Ona bu imkânları verecek olan üniversite sıradan bile olsa orada elimden ne geliyorsa yaparım. Benim hayat amaçlarımdan biri de kendimi geliştirmektir. Ve ben inandığım yolda her zaman kendimi geliştirebilirim. Velhasıl kelam hayallerimdeki bölüm için sıradan bir üniversiteyi tercih ederdim.

16-) Okulun ve bölümün hakkında tercih yapacak öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okulumu tercih edecek olan güzel meslektaş adaylarıma tavsiyelerimden birisi iyi araştırmaları ve okulu gidip yerinde görmeleri olacaktır. Bölümü ise gerçekten kendilerini adayabilecek olanlara önerebilirim. Bu yol uzun ve meşakkatli bir yol olacaktır, yorulacağız, bazen pes edebiliriz ama ayağa kalkacak o gücü içimizde bir yerlerde her zaman yaşatmalıyız. Kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin ve öğrenmekten çekinmeyin, öğrenmek ve öğretmek çok büyük erdemlerdir. Sağlıcakla kalın.

DİLAN: Tüm güzel yanıtların için tekrar teşekkür ederim.

BERKAN SENCER: Rica ediyorum Dilan, bu güzel sohbet için ben teşekkür ederim.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji

YAZIYI PAYLAŞ

One thought on “Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir