Eğitim, Röportajlar, Üniversite

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Mühendislik Okumak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan Mehmet Kaan YILMAZ elektirik elektronik mühendisliği ile ilgili kariyer planlarını ve hedeflerini roportajver.com’a anlattı.

Merhabalar, ben roportajver.com yazarlarından Alperen GÜNBAL.

1-) Adını ve soyadını alabilir miyim?

Mehmet Kaan YILMAZ

2-) Hangi üniversitede okuyorsun ve bölümün nedir?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde okuyorum.

3-) Üniversiteyi ilk senende mi kazandın?

Evet.

4-) Hayalindeki bölümümü seçtin yoksa seni etkileyen dış etmenler var mıydı?

Yani sayılır. Aslında hayalim de en başta çocukluktan gelen bir pilot olma hayali vardı. Daha sonraları denedim bunu, askeri lise ve üniversite sınavlarına girdim fakat başarılı olamadım. Sonrasında hayalim mühendislik okumaktı o yönde de tercih yaptım ve şu an mutluyum.

5-) Bölümünün iş imkânları neler? Üniversiteyi bitirdikten sonra ne hedefliyorsun ve bölümün hedeflerine ulaşmanda katkı sağlıyor mu?

Aslında bu bölümde iş alanı çok geniş. Tüm fabrikalarda çalışabilir. Kendi içinde de alanlara ayrılıyor; enerji otomasyon ve haberleşme olarak. Bu 2 alanda kendi içinde çok geniş. Özel sektör olsun devlet kurumlarında olsun alanı geniş ve ihtiyaç duyulan bir bölüm. Bende şu an 4. Sınıfım, buna karar vermiş olmam gerekir fakat bu konuda çok emin değilim ama otomasyon alanında ilerlemek istiyorum. Hedefimi de buna göre belirledim şu an için bu alanda staj yapmak istiyorum gerisine daha sonra bakacağız.

6-) Seçmiş olduğun bölüm birçok üniversitede mevcutken neden Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ni tercih ettin?

Sınava girdiğim dönemde aldığım puan ve çevre etkili oldu. Aldığım puanda araştırmalar yaptığımda gidilebilecek en iyi okulun Ondokuz Mayıs Üniversitesi olduğuna karar verdim.

7-) Okula ulaşımın nasıl, yurtta mı kalıyorsun?

Üniversitenin başından beri yurtta kalıyorum. Yurdum cadde üzerinde olduğu için yurdun kapısından çıkar çıkmaz durak var ve dolmuş otobüs geçmekte. Aynı zamanda 5 dakika yürüme mesafesinde tramvay bulunmakta ve bu tramvay okulun içine kadar giriyor. Açıkçası yurttan çıktıktan sonra 15-20 dakika içerisinde maksimum okula ulaşabilirsiniz. Aslında okula ulaşım daha erken sağlanıyor ama kampüsün büyük olması ve dağınık olması nedeniyle üniversite içerisindeki dolaşma da biraz sürüyor.

8- ) Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim ya da seminer var mı?

Maalesef yok, yılda bir iki sefer kariyer günleri falan oluyor onlarda kulüplerin çabasıyla bu konuda okul yönetimini eleştirebilirim.

9-) Okulunda sence sosyal olarak yeterince proje/kulüp faaliyetleri var mı?

Yani yeterli değil ama hiç yok desem de yalan olur. Fena değil diyelim.

10-) Okumuş olduğun bölümün ya da okulun zorlukları var mı? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bilgin var mı?

Aslında son sınıfa kadar geldim ve çoğu zorluğu gördüm sanırım. Elbette ki hayatın her alanında bir zorluk var. 1. sınıftayken bu konular hakkında bir bilgim yoktu tabii ki yeri geldikçe öğrendik ve üstesinden gelmeye başardık.

11-) Okulunun yurtdışı imkânlarıyla ilgili bilgiye sahip misin, bildiğin birkaç şeyi benimle paylaşabilir misin?

Tabii ki de var. Erasmus, Farabi, Mevlâna gibi programları okulum destekliyor. Bende bunlardan Erasmus programına başvurup Avrupa’ya gitmek istedim fakat sınavı geçemedim. Diğer programlar da; Farabi, ülke içindeki üniversiteler ile değişim ve Mevlana’da doğudaki ülkeler ile değişim programı diye biliyorum.

12-) Okulun, bölümün bittiğinde sana staj ya da çalışma imkânı sunuyor mu yoksa okul bittiğinde kendi imkânlarınla mı yapman gerekiyor?

Maalesef bu işi de kendim halletmek zorundayım staj olsun okul sonrası iş olsun bunları okul kendi imkânlarımızla bulmamızı istiyor. Bu dönemde de bu nasıl olacak açıkçası bir muamma.

13-) Sırf adı duyulmuş diye tercih etmeyeceğin iyi bir üniversite mi yoksa hayal ettiğin bölüme yerleşmek için sıradan bir üniversiteyi tercih etmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bu tercihi ben üniversite tercihimde yaptım ve hayalimdeki bölümü seçtim. Çünkü sevdiğim arzuladığım şeyi öğrenirken yapacağım şeyler beni zaten o adı duyulmuş üniversite de alacağım eğitime ulaştırabilir. Ya da mutluluk mu huzur mu, yoksa iyi bir eğitim almak için mutsuz olmak mı bence birincisi.

14-) Okulun ve bölümün hakkında tercih yapacak öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Açıkçası matematiği ve fiziği seven herkes bu bölümü tercih edebilir ve yapabileceğine inanmalı. Yoksa bu bölümü bitiremeden bırakılabilir. Gerçekten kolay bir bölüm değil fakat sevilirse ve zevk alınarak okunulursa bu zorluklar göze gözükmeyecektir. Gözleri kapalı tercih edebilirler.

ALPEREN: Bu güzel röportaj için teşekkür ederim.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir