Gündem

Engelli Bireyler de Astronot Olabilecek

Engelli bireyler de astronot olabilecek

Engelli bireyler de astronot olabilecek. Evet, yanlış duymadınız… ESA kendi bünyesinde 11 yıl içinde başlatacağı astronot alımları kapsamında engelli bireyler de astronot olabilecek. Böylelikle ESA toplumdaki tüm bireyleri temsil edebilmeyi umuyor.

ESA YENİ ASTRONOTLAR ALACAK

The Associated Press’e göre, ESA girdiğimiz bu yeni uzay çağında engelli bireylere de uzayda yer açma zamanının geldiğini belirtiyor. Bu yüzden ESA’nın destekleriyle engelli bireyler de astronot olabilecek. ESA, “Parastronaut Fizibilite Projesi (Parastronaut Feasibility Project)” ile 18 ay sürecek işe alım süreci sonunda yeni astronotları bünyesine dahil edecek.

Uzay insanlığın hedefinde olduğundan beri uzaya çıkmak için zorlu fiziksel yeterliliklere sahip olmak ve bir o kadar da zor testleri geçmek gerektiğinden engelli bireyler bu hedefin her zaman dışında kalmaktaydı. Fakat artık ESA sayesinde engelli bireyler de astronot olabilecek. ESA yeni projesi ile engelli bireylere de astronot olabilmenin kapılarını açıyor.

TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNE HİTAP EDİLMELİ

ESA İnsan ve Robotik Keşif Direktörü David Parker, “Toplumumuzun tüm kesimlerini temsil etmek, çok ciddiye aldığımız bir iş. ESA’daki çeşitlilik yalnızca astronotlarımızın kökenine, yaşına, geçmişine veya cinsiyetine değil, aynı zamanda fiziksel engellere de hitap etmelidir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ESA’nın bu bakış açısı sayesinde sadece eşitlikçi bir yaklaşım sergilenmemekte; aynı zamandauzay çağı için gerekli olan yüksek teknolojili, kolay ve daha rahat olabilecek uzay araçlarının gelişimine de önayak oluyor.

Engelli bireyler de astronot olabilecek 2 1

Öte yandan ESA genel müdürü Jan Worner ise “Ay’a ve Mars’a bakıyoruz. Daha önce hiç olmadığı kadar ileri gitmek ve daha önce hiç olmadığı kadar geniş bakabilmemiz için mükemmel astronotlara ihtiyacımız var.” ifadelerinde bulundu.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir