İş Dünyası, Meslek, Röportajlar, Tanıtım

Fotoğrafçı Arda DÖKER

Fotoğrafçı Arda Döker

Fotoğrafçı Arda DÖKER fotoğrafçılığa nasıl başladığını ve hangi tarz fotoğraflar çektiğini tüm ayrıntılarıyla roportajver.com’a anlattı.

Merhabalar ben roportajver.com’dan Dilan KONUŞ. Öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

1-) Sizi biraz yakından tanımak istiyoruz, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Arda Döker. Raylı Sistemler Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Doğma büyüme Ankaralıyım ve Keçiören’de ikamet ediyorum.

2-) Fotoğraf ve video çekmeye nasıl karar verdiniz, ilk fotoğraf makineniz hangisiydi?

İlk olarak fotoğraf ve video işine ilkokul arkadaşım Zafer Efe KAYIKÇI sayesinde merak saldım ve onunla beraber fotoğraf ve video sektörü ile tanıştım. Arkadaşım ile çekimlerde asistan olarak 1 yıl çalıştıktan sonra kendimi geliştirerek, kendim fotoğraf ve video çekmeye başladım. İlk fotoğraf makinem nikon d7000, video kameram ise sony mc 2500.

3-) Düğün, nişan ve kına fotoğrafları aynı zamanda videolarını çektiğinizi söylediniz bunların dışında hangi alanda ya da alanlarda çekim yapıyorsunuz?

Düğün, nişan, kına ve bunların yanında mezuniyet, toplantı ve kurul çekimleri, etkinlik çekimleri konser çekimleri ayrıca video olan her yerde hizmet vermekteyiz.

4-) Fotoğraf ve video çekimleriniz ortalama ne kadar sürüyor?

Genelde çekimlere göre değişir ama saat vermek gerekirse ortalama 3 saat diyebiliriz.

5-) Fotoğraf ve video çekimleriniz için nereleri tercih ediyorsunuz, şehir dışında çekim yapıyor musunuz?

Fotoğraf çekimi ne için olacaksa ona göre mekân seçiminde buluyoruz, örneğin gelin ve damat çekimlerinde genelde doğayı tercih ediyoruz. Ürün çekimleri olacaksa genelde stüdyo ortamını seçiyoruz, video ise genelde müşterilerimizin tercihine bağlı.

6-) Fotoğraf ve video çekimlerinizde şu an hali hazırda kullandığınız ekipmanlarınız nelerdir?

Fotoğraf makinesi olarak canon 5d mark4, canon 5d mark3 ve nikon d7000 kullanmaktayız, video çekimlerinde ise sony hxr-nx 2000 ve sony mc2500 kullanıyoruz, drone olarak ise dji marka dronumuz var.

7-) Fotoğraf çekiminde bir ekibiniz var mı? Varsa birlikte uyguladığınız bir çalışma şekliniz bulunmakta mıdır?

Tabii ki, benim haricimde 15’ten fazla bir ekibim var. Hepsi farklı görevlerde ve farklı şekillerde çalışıyor. Örneğin bir fotoğraf çekimine gittiğimizde; fotoğrafı ben çekiyorum, photoshop’u Bilge ZORBA yapıyor. 

8- ) Çektiğiniz bir fotoğrafın iyi olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz?

Çektiğim bir fotoğrafın iyi olduğunu bilgisayar başına geçince daha iyi anlıyorum ve objektif bakmaya çalışıyorum.

9-) Fotoğraf ve video çekimleri yaparken konsept hazırlamanın zorlukları nelerdir? Bu konseptleri hazırlarken dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Video ve fotoğrafta konsept önceliğimiz müşterimizin ne tarz istediği ile ilgili oluyor onlar nasıl isterse bizde ona uygun konsept hazırlıyoruz.

10-) Fotoğraf ve video çekimi yaparken yaşadığınız zorluklar nelerdir? Bunlara nasıl çözümler üretiyorsunuz?

Genelde sorunumuz hava koşulları ve çekim yerinde bulunan başka insanlardan kaynaklı oluyor, iklim koşullarına önlem alamasak da diğer insanlara karşı yanımızda asistan ile çekime gidiyoruz.

11-) Çekimlerde yaşadığınız komik veya şanssızlık yaşadığınız bir olayı bizimle paylaşabilir misiniz?

Bütün çekimlerimiz komik ve eğlenceli ama en büyük şanssızlığımızı sizinle paylaşmak istiyorum. Bir çiftimizin Kırıkkale’de fotoğraf çekimi için köyüne gitmiştik. Çiftimiz sis yakmak istedi bizde görüntü açısından hoş bulduk daha önce yaptığımız için ve izin verdik. Sisi yakan kişiler, meşale ile sisi karıştırmış ve bunun sonucunda tüm samanlar alev aldı. En büyük şanssızlığımız da bu oldu.

12-) Fotoğraf ve video konusunda zamanında sizin elinizden tutan size fotoğraf ve video çekimini öğreten bir hocanız var mı?

Tabii ki de var, kendilerini çok severim Bilgi ZORBA ve Zafer Efe KAYIKÇI’dır elimden tutup bana destek olan kişiler daha sayamadığım birçok insan var.

13-) Fotoğraf ve video çekimlerinizi paylaştığınız sosyal medya hesaplarınız var mı, varsa bu hesapları bizimle paylaşabilir misiniz?

Aktif olarak instagram adresimizi kullanıyoruz @black_art_studyo olarak bize ulaşabilirsiniz.

14-) Birçok alanda fotoğraflar çekiyorsunuz. Hali hazırda sunduğunuz hizmetleriniz için indirim ya da kampanyalarınız bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa bunlara okuyucularımız nasıl ulaşabilirler?

Şu an roportajver.com ile düzenlediğimiz bir kampanyamız bulunmaktadır. Bu kampanyaya roportajver.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

15-) Fotoğraf ve video çekimleri sırasında insanların en özel anlarına tanıklık ediyorsunuz, bu size neler hissettiriyor?

Çok güzel bir duygu gerçekten başkalarının mutluluğu sizi de fazlasıyla mutlu ediyor ve olayın içine duygusal olarak sokuyor.

16-) Son olarak fotoğraf ve video çekimleri yapmak isteyen arkadaşlarımıza tavsiye ve önerileriniz neler?

Benim şiddetle tavsiyem sürekli araştırmaları, internet üzerinde birçok eğitim videosu var onlardan öğrenerek küçükte olsa bir makine ile çekimlere başlamak.

DİLAN: Vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederiz.

YAZIYI PAYLAŞ

Fotoğrafçı, Fotoğraf, Düğün, nişan, kına fotoğrafları, Fotoğrafçı, Fotoğraf, Düğün, nişan, kına fotoğrafları, Fotoğrafçı, Fotoğraf, Düğün, nişan, kına fotoğrafları, Fotoğrafçı, Fotoğraf, Düğün, nişan, kına fotoğrafları, Fotoğrafçı, Fotoğraf, Düğün, nişan, kına fotoğrafları,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir