İş Dünyası, Meslek, Röportajlar

Youtuber Alperen GÜNBAL

YOUTUBER OLMAK GNB MEDYA

Youtuber – Doğan KABAK hayranı olan ve araba videoları çeken YouTuber Alperen GÜNBAL arabalara olan ilgisinin çocukluk döneminden geldiğini ve YouTuber olmaya nasıl karar verip ilerlediğini sizler için roportajver.com’a anlattı.

Merhabalar ben roportajver.com’dan Dilan KONUŞ. Öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

ALPEREN: Ben teşekkür ederim öncelikle bana böyle bir imkân sağladığınız için.

1-) Röportajver ailesi olarak sizi az çok tanıyoruz fakat yine de “Alperen GÜNBAL kimdir, neleri yapmaktan hoşlanır?” bir de sizden dinlemek istiyoruz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1999 yılının Eylül ayının 27. gününde Ankara’da doğdum. Okula gözlerimi Diyarbakır’da açtım. İlk 2 yıl orada eğitim gördükten sonra kalan ilk ve orta öğretimimi Ankara’da tamamladım. Lise yıllarımda aynı şekilde 2 döneme yayıldı. İlk 3 yılı Bursa’da olacak şekilde son yılımı da Ankara’da tamamladıktan sonra üniversite sınavına girip Kırıkkale Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandım. Çocukluğumdan yetişkinlik dönemime kadar elimde sürekli bir oyuncak araba ve halıların üzerinde şerit yaparak oyun oynayan bir çocuktum. 4-5 yaşlarımda okul saatlerinde uyanır ve cama çıkardım, okula gidecek çocukları almaya gelen servis araçlarının markalarını saymak için orada beklerim.

Sofra kurulacağı zaman elime tutuşturulan tabakları sofraya götürmem istendiğin de tabakları direksiyon yapıp yolu uzatarak sanki araba sürüyormuşçasına kendimi mutlu eder sofraya öyle götürürdüm. Az önce de dediğim gibi çocukluğumdan yetişkinliğime kadar araba hayranı olarak büyüdüm şu an da aynı şekilde neleri yapmaktan hoşlanıyorsun kısmına gelince farklı bir araba sürmek, farklı deneyimler kazanmak, o aracın mekanik hissiyatlarına erişebilmek beni oldukça mutlu eder tabii ki. Bunun yanında şahsi araçlarımızın temizliğini saatlerce sürecek şekilde yapmak bunlar benim için çok özel ve her yaptığımda kendimi dolu dolu mutlu hissettiğim şeylerdir.

2-) YouTuber olmaya nasıl karar verdiniz?

YouTuber olmak gibi bir düşünce hiç aklımda yoktu aslında sadece süreç ve yakın çevrem beni buna itti. Sürekli bir araştırma ve her model marka aracın detaylarını öğrenmeye çalışan biriydim ve gerçekten artık bir yol kat ettiğimi fark ettikten sonra ihtiyaç duyduğum her ortamda bu bilgilerimi ihtiyacı olan kimselere aktarmaya başladım. Araba alacak adamdan, arabasına bakım yapacak insana kadar herkese bir şekilde yol gösterici olduğumu ve geri dönütlerinde bir o kadar güzel olduğunu gördükten sonra yakın çevremde bir şekilde bu otomobil adına edindiğim bilgileri yayınlamam gerektiğine karşı bir fikir oluşturdular. Aslında beni yönlendiren tamamen onlar oldu. Kararımı verdikten sonra biraz daha kendimi yeterli hissedecek düzeye geldikten sonra YouTube kanalımı açtım ve ilk videomu atmak için gerekli ekipmanları topladım ve başladım.

3-) Bir YouTuber olarak hangi alanda içerikler üretiyorsunuz? İçerikleri üretirken kullandığınız teknik malzemeler nelerdir? Olmazsa olmaz diyerek kullandığınız ve önerdiğiniz program ya da programlar var mıdır?

Otomobil içeriği üretiyorum ben, herhangi bir otomobilin incelemesini ve testini gerçekleştiriyorum. İçerikleri üretirken tabii ki ilk başladığım günden itibaren çok fazla üstüne koyarak geldim. Yani şunu demek istiyorum, ilk başladığımda bu ekipmanlarımın hiçbiri yoktu. Şu anda hali hazırda 2 tane aksiyon kameram var, bir tane el telefon gimbal’ım var ve birçok kameraları sabitlemek için gerekli birçok aparat. Program olarak basit bir seviyeden başladım; anlaşılabilir, kolay ve pratik olması benim için çok önemliydi. Movavi video editör plus’dan bahsediyorum. İlerleyen seviyede adobe premire proya geçiş yapacağım.

4-) YouTuber olarak kendi konunuzda içerik üretmenin zorlukları ve farklılıkları var mıdır, varsa bu durumu nasıl aşıyorsunuz; bahsedebilir misiniz?

Elbette ki zorlukları var araç sahibi ile iletişime geçip uygun boş bir zaman bulmak, aracın temizlik durumuna göre aracı yıkatmak, araç geldiğinde ekipmanları yerleştirmek bunlar tabii ki zamandan çalan şeyler. Havanın durumu öğlen saatlerinde olması ancak bunun yanında güneşin alnında da olmamak gerekiyor bunları ayarlamak tabii ki zor olabiliyor. Çekim esnasında aracı görsel olarak güzel bir mekâna çekmek bunlar da izleyiciyi teşvik edecek olaylar.

5-) Kırıkkale Üniversitesi’nde okuduğunuzu söylediniz. İleride okuduğunuz bölümle alakalı mı yoksa YouTube üzerine mi kariyer planlıyorsunuz? Hedefiniz ya da hedefleriniz nelerdir?

YouTube benim hobi alanım kesinlikle bir maddi kaynak olarak görmüyorum ama tabii ki ileride neler olur tam olarak kestiremiyorum ancak bölümüm olan Elektrik Elektronik Mühendisliği alanında çalışıp hobi olarak YouTube yapmayı planlıyorum.

6-) Peki, şuan hem üniversiteye gitmek hem de aynı zamanda YouTube’a içerik üretmek zor olmuyor mu? Bu durumun eğitiminize olumlu ya da olumsuz etkileri var mıdır, varsa nelerdir?

Evet, zor oluyor çünkü bir çekim yaklaşık olarak bana 4-5 saatte maal oluyor. Sınav haftalarından önce gerekli stok yapabilirsem hiçbir sorun çekmiyorum hatta YouTube’un eğitimime çok daha fazla katkıda bulunduğunu düşünüyorum, gerek özgüven gerekse zaman planlaması hususunda YouTube vazgeçilmez bir yardımcı.

7-) Hedeflerinizden bahsettiniz. Şuan ki konumunuza gelmeden ve hatta YouTube’a içerik üretmeye başlamadan önce YouTube ile ilgili bir hedefiniz var mıydı, varsa bu hedeflerinizi tamamladınız mı ya da ne kadarını tamamladınız? Bahsedebilir misiniz?

Evet, 1000 abone 4000 saat hedefim vardı. Çünkü bu sınır YouTube’un benim açımdan bir resmiyet kazanması adına önemliydi. Eğer bu sınırı geçerseniz YouTube üzerinden reklam vermeye ve verdiğiniz reklamlar ile de para kazanmanız aktif oluyor bu anlamda önemliydi. Allah nasip ederse bir sonraki hedefim 10 bin abone ve 1 milyon izlenmeye ulaşmak.

8- ) Paylaşımlarınız arasında çekerken en çok keyif aldığınız içeriğiniz hangisiydi?

En keyif aldığım otomobil 1983 model MURAT 131 idi. Bu araba büyüklerimizin düğün arabası, kiminin sünnet arabası, kiminin ise araba sürmeyi ilk öğrendiği araba olduğu için beni çok etkilemişti. Arabada muadillerine göre oldukça temiz kalmış ve gerektiği zamanlarda restorasyonları yapılmış bir otomobildi.

9-) Şuana kadar yayınlamış olduğunuz vidolarınız arasında aldığınız en eğlenceli ve komik yorumları sıralayacak olursanız; sizce ilk 3’e hangileri girmeye hak kazanır?

Bir Honda Civic videosunda bir takipçinin “EVİ BARKI SATIP HONDA ALASIM GELDİ KARDEŞİM EMEĞİNE SAĞLIK’’ demesi beni çok güldürmüştü. Video esnasında yanımda kameramanlık yapıp sürüş kısmında da yanımda oturan Mehmet arkadaşıma biri “MEHMET BİRAZ GEREKSİZ OLMUŞ’’ demesi de güzeldi. Birde video esnasında videonun başka bir tarihte çekildiğine dair yanlış bir söylemde bulunmuştum buna da ithafen bir takipçim “ARKADAŞ GELECEKTEN GELİYOR GALİBA’’ demesi beni oldukça fazla güldürmüştü.

10-) Hali hazırda GNB Medya olarak sunduğunuz hizmetlerinizde kampanya ya da indirimleriniz bulunuyor mu? Bulunuyorsa bunlara nasıl ulaşabilirler?

Şuan roportajver.com ile birlikte düzenlediğimiz bir kampanyamız ve aynı zamanda telegram kanalımız bulunmakta bu kanala katılanlar ve roportajver.com adresine girenler bu kampanya ve indirimlerimizden yararlanabilir. Ayrıca “Alınır mı?” telegram kanalımızda bulunarak yapacağımız online eğitimlerden, tüm çalışma ve kampanyalarımızdan öncelikli olarak yararlanabilirler.

11-) İçeriklerinizi üretirken esinlendiğiniz YouTuberlar var mı? YouTube konusunda aldığın ve senin de YouTuber adaylarına vermek istediğin tavsiyelerin nelerdir?

Tabii ki var, yaklaşık olarak 5 yıldır bu mecranın her köşesinde ucunda bucağında kalan hemen hemen her araba videosunu izlemiş biri olarak bu sektörün en iyilerinden biri olan Doğan KABAK, otopark.com, benzin TV, otomobil günlüklerim gibi kanalları daha 10 bin aboneleri yokken takip etmeye başlamıştım. Hepsi ayrı bir tarz ve bilgi aktarımına sahip olan insanlar ancak bunların içinden beni en çok kendisine çeken elbette ki Doğan KABAK’dır. Çünkü işini severek yaptığını o kadar güzel bir şekilde izleyicisine aktarabiliyor ki bu da onu sadece bir otomobil anlatıcısından çıkarıp halkın arasından biri yapıyor, samimiyeti ile çok fazla insanı kendine çekiyor beni de olduğu gibi.

Elbette tavsiye konusunda ne kadar da işin başında da olsam birkaç bir şey söyleyebilirim. Eğer YouTube başlamak istiyorlar ise kesinlikle fazla düşünmeden aklında kurguladıklarını sahneye yansıtmaları gerekiyor her geçen gün geç kalmışlar demektir. İçerik konusu olarak her zaman yapılmışların ötesinde farklı bir şey ortaya koymaları gerektiğini unutmamalılar.

Dilan: Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

YAZIYI PAYLAŞ

Youtuber Youtuber Youtuber Youtuber Youtuber

4 thoughts on “Youtuber Alperen GÜNBAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir