İş Dünyası, Meslek, Röportajlar, Tanıtım

Youtuber olmak – Kamlançu TV

Youtuber olmak - Kamlançu TV

Youtuber olmak ve birbirinden değerli bilgileri gözler önüne sermek için bütün iş yoğunlukları, çalışmaları ve sınavları arasında vakit bulabilmeyi başaran hekimler, öğretmenler ve tıp öğrencilerinin çabaları; roportajver.com’da…

Merhabalar ben roportajver.com’dan Alican UZUN. Öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

1-) Roportajver ailesi olarak sizi az çok tanıyoruz fakat yine de “Hüseyin HAZIR kimdir, neleri yapmaktan hoşlanır?”  bir de sizden dinlemek istiyoruz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle merhaba, bu röportaj şansını bana sunduğunuz için size teşekkür etmek istiyorum. İsmim Hüseyin HAZIR, Sağlık Bakanlığı bünyesinde zorunlu hizmet görevini sürdürmekte olan bir hekimim. Pandemi sebebiyle yoğun geçen iş hayatı ve tus süreci sebebiyle kısıtlı olan boş zamanlarımda Kamlançu Tv’yi geliştirmeye çalışıyorum. Okumalar yapıyorum, içerik üretiyorum diyebiliriz.

2-) Youtuber olmaya nasıl karar verdiniz?

Bu karar benim tek başıma verdiğim bir karar değil. Bu kararı geçtiğimiz Nisan ayında aldık. Çıkış noktamız bin bir çeşit içeriğin olduğu bu çok geniş sosyal mecrada anlatılmayanları veya yanlış anlatılanları doğru şekilde anlatmak maksadıydı. Şu an 13 kişilik hekim, tıp öğrencisi ve öğretmenden oluşan çok güzel bir ekiple çalışmalarımızı keyifle sürdürüyoruz.

3-) Bir Youtuber olarak hangi alanda içerikler üretiyorsunuz? İçerikleri üretirken kullandığınız teknik malzemeler nelerdir? Olmazsa olmaz diyerek kullandığınız ve önerdiğiniz program ya da programlar var mıdır?

İçeriklerimiz başlangıç aşamasında Tarih ve Edebiyat üzerine yoğunlaşmış durumda. İlerleyen zamanla beraber daha farklı konularda içeriklerimiz dâhil olacak programımıza. Teknik malzeme olarak sunum yapan arkadaşlarımız prompter kullanıyorlar. Çekimlerimizi çoğunlukla telefon kamerasıyla yapıyoruz. Videoların editlenmesi ve kurgusu için ise Adobe programlarını kullanıyoruz.

4-) Youtuber olarak kendi konunuzda içerik üretmenin zorlukları ve farklılıkları var mıdır, varsa bu durumu nasıl aşıyorsunuz; bahsedebilir misiniz?

Öncelikle üzerine çalıştığımız konularda içerik üretmenin çok zor olduğunu söylemem gerekiyor. Çok kapsamlı ve detaylı araştırmalar gerekiyor bir metin hazırlamak için. Sonrasında ise toplumun geneli için “sıkıcı” olarak tabir edilen bu konuları kişiler tarafından mümkün olduğunca sıkılmadan izlenebilir hale getirmemiz gerekiyor. Bu gerçekten çok zor ve bir özeleştiri olarak söylemem gerekirse henüz tam olarak bunu her videoda başarabilmiş değiliz.

5-) Sağlık Bakanlığı bünyesinde zorunlu hizmet görevinizi sürdürmekte olduğunuzu söylediniz. İleride okuduğunuz bölümle alakalı mı yoksa Youtube üzerine mi kariyer planlıyorsunuz? Hedefiniz ya da hedefleriniz nelerdir?

Hekimlik benim mesleğim ve bu noktaya gelmek için çok emek verdim. Uzmanlık sınavı ile birlikte farklı branşlar da ilerleyecek olsam da mesleğimi yapmaya devam edeceğim. Kamlançu Tv ise çok sevdiğim ekip arkadaşlarımla birlikte çalışmaktan daima keyif alacağım bir mecra olarak kalacak.

6-) Peki, şuan hem Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmak hem de aynı zamanda Youtube’a içerik üretmek zor olmuyor mu? Bu durumun eğitiminize olumlu ya da olumsuz etkileri var mıdır, varsa nelerdir?

Bu gerçekten zor bir durum. Tıp okumak ve hekimlik yapmak gerçekten ciddi zaman ayırmayı gerektiriyor. Pandemi hali ise bu gerekliliği katlıyor. Bazen bir toplantı günü ayarlamak bile günler sürüyor. Bu şartlarda Kamlançu Tv’ye zaman ayırmak büyük özveri gerektiriyor. Bu özveriyi gösteren ekip arkadaşlarıma bu vesile ile teşekkür etmek istiyorum.

7-) Hedeflerinizden bahsettiniz. Şuan ki konumunuza gelmeden ve hatta Youtube’a içerik üretmeye başlamadan önce Youtube ile ilgili bir hedefiniz var mıydı, varsa bu hedeflerinizi tamamladınız mı ya da ne kadarını tamamladınız? Bahsedebilir misiniz?

Bu mecraya girişimizdeki amacımız anlatılmayanların ya da yanlış anlatılanların doğrusu ile anlatıldığı bir külliyat oluşturmakta. Bu amaç doğrultusunda da başarı ile devam ettiğimizi söyleyebilirim. Şahsen geriye dönüp ürettiğimiz içeriklere bakınca ekibimle gurur duyuyorum. Tabii sadece video üretmek yeterli olmuyor, izlenmek de gerekiyor. İşin doğrusu bu konuda daha ileri bir noktada olmak isterdim. Daha geniş kitlelere hitap etmek her Youtube kanalının isteği. Bunun içinde sizlerin bu röportaj imkânı sesimizi daha çok kişiye duyurmak için bir fırsat oldu. Bunun için size teşekkür ederim ekibim adına.

8- ) Rica ederiz, biz de sizler gibi değerli insanları ve güzel çalışmaları tanıttığımız için mutluyuz. Paylaşımlarınız arasında çekerken en çok keyif aldığınız içeriğiniz hangisiydi?

Benim ürettiğim içerikler çoğunlukla şiir okumaları üzerine, bundan da büyük keyif alıyorum. Şiir haricinde “1924 Lozan Mübadelesi” videosunun da metin yazarlığını yaptım. Bir Selanik Muhaciri olarak atalarımın geçtiği yolu ve çektiği çileyi dile getirebilmiş olarak benim için gurur kaynağı oldu. Keyif alarak yazdım.

9-) Şu ana kadar yayınlamış olduğunuz vidolarınız arasında aldığınız en eğlenceli ve komik yorumları sıralayacak olursanız; sizce ilk 3’e hangileri girmeye hak kazanır?

Ürettiğimiz içeriklerin konusu üzerine düşününce komik olarak niteleyebileceğim yorumlar gelmiyor pek. Ama özellikle “Madde Madde İstanbul Sözleşmesi” videomuza gelen bazı eleştirilere güldüğümü söyleyebilirim.

10-) İçeriklerinizi üretirken esinlendiğiniz Youtuberlar var mı? Youtube konusunda aldığın ve senin de Youtuber adaylarına vermek istediğin tavsiyelerin nelerdir?

Doğrudan içeriklerinden etkilendiğimiz bir kanal yok. Ama genel olarak Youtube’da karşımıza çıkan videolardaki hoşumuza giden bazı özellikleri daha kaliteli içerik üretmek maksadıyla kullandığımız oluyor. Dikkate almaya çalıştığımız ve diğer Youtuberlara da vereceğim bir tavsiye olarak video başlıklarının ve kapak resimlerinin ilgi çekici olması gerektiğini söyleyebilirim.

ALİCAN: Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir