Psikonez, Röportajcast

Klinik Psikoloji

klinik psikoloji

Psikonez

Klinik Psikoloji konulu Psikonez programımızın 3. bölümü sizlerle… Psikonez adlı projemizle sizlere eğitim, kariyer, rehberlik ve psikoloji gibi birçok alanda, farklı çalışmalarımızla her alanda destek vermeye çalışacağız. Bununla da kalmayacak Psikonez ismiyle telegramda bulunan kanalımızda cevabını merakla bekleyeceğiniz ve araştırarak cevabı bulmak için sabırsızlanacağınız sorularla, bilgilerle, anketlerle, motivasyon sözleriyle, sizlere özel hazırlayacağımız ders programlarıyla ve LİTA sponsorluğunda yapacağımız danışmanlıklarımızla çalışma performansınızı zirvede tutacağız.

Klinik Psikoloji

Psikonez programımızın 3. bölümünde “Klinik Psikoloji” başlıklı konumuzdan bahsettik. Siz de psikoloji ve psikolojik rehberlik ve danışmanlık gibi üniversite bölümlerine ve konularına meraklıysanız bizi sitemize ve youtube kanalımıza abone olarak takipte kalmayı unutmayın.

PODCAST- Transkript

PSİKONEZ – BÖLÜM 3

KLİNİK PSİKOLOJİ

ALİCAN: Herkese merhabalar ben roportajcast sunucularından Alican UZUN. Sponsorumuz LitaWeb kurucularından Ufuk KOÇAK ile birlikteyiz. Bu bölümde sizlerle Klinik Psikoloji ile ilgili konuşacağız. Merhaba Ufuk Bey hoş geldiniz.

UFUK: Merhaba Alican Bey. Hoş bulduk.

ALİCAN: Ufuk bey ikinci podcast’imizde Klinik Psikoloji hakkında ufak bir giriş yapmıştık ancak dinleyicilerimiz Psikoloji’nin alt dallarını ayrıntılı olarak öğrenmek istiyor bize Klinik Psikoloji nedir, neyi hedefler, amacı nedir bahsedebilir misiniz?

Ufuk: Elbette ki, aslında Psikoloji’nin alt dallarını bölüm bölüm ayrıntılı olarak açıklamak çok faydalı olacaktır. Klinik Psikoloji’den bahsedecek olursak; psikoloji biliminin temel hedefiyle benzer şekilde zihinsel, duygusal ve davranışsal süreçleri anlama amacı gütmektedir. Bunun yanı sıra; Klinik Psikoloji, insanın “normal” ve “normal dışı” zihinsel, duygusal ve davranışsal süreçleri üzerine temellenmekte ve bu alanlarda güçlük yaşayan kişileri değerlendirme ve tedavi etmeyi de kapsar.

ALİCAN: Ufuk bey peki Klinik Psikologlar hangi alanlarda çalışmalar, araştırmalar yapıyor ve çalışma alanları nelerdir?

UFUK: Aslında Klinik Psikologlar duygusal, zihinsel ve davranışsal sorunlar, ergenlik problemleri, yetişkinlik dönemi öz-saygı problemleri, yaşlılık kayıpları gibi gelişim dönemlerine bağlı “normal” krizleri ayrıca depresyon ve şizofreni gibi diğer uçtaki ağır psikolojik bozukluklar ile ilgili çalışmalar yapıyorlar.

Araştırma konuları da psikoterapide iyileştirmeye yol açan terapist kişiliklerinin ne olduğundan, başarılı bir yaşlılığa katkıda bulunan kişilik özelliklerine; fobilerin gelişiminden, şizofreninin nedenlerine kadar çok geniş bir alana sahip. Kısacası bildiğimiz danışma yapan psikologlar diyebiliriz.

Çalışma alanlarına gelecek olursak klinik psikologlar; akademik ortamlarda çalışabilirler, sağlık sektörü içerisinde de kliniklerde, hastanelerde, halk sağlığı merkezlerinde, cezaevlerinde, askeriyede, cezaevlerinde, okullar ve üniversiteler gibi çok çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışma imkânı bulabilirler. Ayrıca, ruh sağlığı hizmeti veren diğer meslek grupları ile bir ekip içerisinde görev yapabilirler. Klinik Psikolog olmak için ise psikoloji lisans eğitiminin ardından ya da PDR lisans eğitiminin ardından, Fen-Edebiyat veya Edebiyat Fakülteleri bünyesinde verilen Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitiminin tamamlanması gerekir.

ALİCAN: Klinik Psikolog olmak için yüksek lisans eğitiminin tamamlanması gerektiğini söylediniz. Yüksek lisans programları hakkında bilgi verebilir misiniz, bu alanda hangi dersleri almaları gerekir?

UFUK: Yüksek lisans programları üniversitelerin lisans bölümü bittikten sonra açılır ve verilen dersler arasında mutlaka psikopatoloji, psikoterapi, araştırma yöntemleri, istatistik, kişilik ve zeka testleri, bilişsel süreçler gibi derslerin bulunması gerekir. Ayrıca bu derslerin yanında süpervizyonlu çocuk ve yetişkin kliniği stajları ile alanda belli bir araştırmaya dayalı bir tez çalışması da gereklidir.

ALİCAN: Klinik Psikologların görev kapsamını ve gerekliliklerini açıklayacak olursak neler söyleyebiliriz? 

UFUK: Aslında Klinik Psikoloji bugün, Psikoloji Bölümü’nde en büyük alt alandır ve tüm klinik psikologlar, ruh sağlığı ile ilgilenmelerine rağmen, bu alan içerisinde çok çeşitli konuları barındırmaktadırlar. Bunlar arasında en dikkat çekenler; çocuk ruh sağlığı, yetişkin ruh sağlığı, öğrenme güçlüğü, depresyon, duygusal bozukluklar, madde bağımlılığı, nörolojik bozukluklar, yeme bozuklukları, kişisel ve aile ilişkileri sorunları ve sağlık psikolojisidir.

Klinik teknikler ve teorik yaklaşımlar üzerine eğitim alan klinik psikologlar, sıklıkla hastaneler, özel klinikler ya da akademik anlamda kariyer imkânlarından yararlanabilirler.

Klinik Psikologların görev kapsamlarını ve gereklilikleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

– Akıl hastalığının teşhis ve tedavisi hakkında geniş bilgi dağarcığına sahip olmak, 

– Klinik psikoloji anlayışını geliştirmek için veri toplamak ve araştırma yapmak,

– Kişisel ve standart psikolojik test puanlarını, hastaların tedavisinde daha etkili olması açısından değerlendirmek,

– Davranış ve sağlık profesyonelleri ve kuruluşlara şiddet, intihar ve ciddi ruhsal sıkıntılar hakkında danışmanlık vermek, 

– Temel psikoterapi kuramlarını ve tekniklerini öğrenmek,

– Tedavi planları geliştirmek,

– Bireylerin davranışlarını gözlemlemek ve tedavi süreçlerini geliştirmek,

şeklinde sıralanabilir.

şeklinde sıralanabilir.

ALİCAN: Ufuk Bey, Psikonez Serimizin üçüncü bölümünde bizlere verdiğiniz tüm güzel yanıtlar için roportajver.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

UFUK: Ben teşekkür ederim.

ALİCAN: Röportajcast’te Psikonez Serimizin üçüncü bölümünün sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sevgili dinleyicilerimize dinledikleri için teşekkür ederiz. Bir sonraki yayınımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir