Psikonez, Röportajcast

Psikolojinin Alt Dalları Nelerdir?

Psikolojinin Alt Dalları Nelerdir?

Psikolojinin Alt Dalları

Psikolojinin Alt Dalları Nelerdir? konulu Psikonez programımızın 2. bölümü sizlerle… Psikonez adlı projemizle sizlere eğitim, kariyer, rehberlik ve psikoloji gibi birçok alanda, farklı çalışmalarımızla her alanda destek vermeye çalışacağız. Bununla da kalmayacak Psikonez ismiyle telegramda bulunan kanalımızda cevabını merakla bekleyeceğiniz ve araştırarak cevabı bulmak için sabırsızlanacağınız sorularla, bilgilerle, anketlerle, motivasyon sözleriyle, sizlere özel hazırlayacağımız ders programlarıyla ve LİTA sponsorluğunda yapacağımız danışmanlıklarımızla çalışma performansınızı zirvede tutacağız.

Psikolojinin Alt Dalları Nelerdir?

Psikonez programımızın 2. bölümünde “Psikolojinin Alt Dalları” başlıklı konumuzdan bahsettik. Siz de psikoloji ve psikolojik rehberlik ve danışmanlık gibi üniversite bölümlerine ve konularına meraklıysanız bizi sitemize ve youtube kanalımıza abone olarak takipte kalmayı unutmayın.

PODCAST – Transkript

PSİKONEZ – BÖLÜM 2

PSİKOLOJİNİN ALT DALLARI

ALİCAN: Merhaba ben roportajver.com kurucularından ve roportajcast sunucularından Alican UZUN. Bugün sizlere LiTa’nın sponsorluğunda Ufuk Koçak ile Psikonez serimizin ikinci bölümünü sunacağız. Birinci bölümümüz de PDR’nin oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olduğunu gördük. Tabii bununla birlikte eğitim alanında da Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Bölümü’nün yerinin oldukça önemli olduğunu anladık. Peki, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Bölümü’nün alt dalları nelerdir bize biraz bahsedebilir misiniz?

UFUK:  Bahsedeyim, aslında şöyle bahsedeceğim alt dallar biraz daha psikolojinin alt dalları diyebiliriz ama herhangi bir PDR programını bitirdikten sonra ben yüksek lisans yapmak istiyorum derseniz bu alt dallardan yüksek lisans yapabilirsiniz. Deminde söylediğim gibi lisans eğitiminizi bu alt dallar üzerinden başlatmak ya da desteklemek size iş hayatında olumlu katkı sağlayacaktır. Aslında psikolojinin çok fazla alt dalı var ama önemli gördüğüm birkaçından bahsetmek istiyorum.

Birincisi tabii ki de Klinik Psikolojisi. Klinik Psikoloji aslında televizyonlarda gördüğümüz ya da bildiğimiz o danışma biçimini oluşturan psikoloji tipidir. Yani psikolojinin, en geniş uzmanlık alanıdır. Davranış bozukluklarının teşhisi ve tedavisiyle uğraşır. Amacı, insanın her türlü ruhsal sorunlarının çözümüne yardımcı olmaktır. Danışman ve danışan ilişkisidir. O hani karşınıza birisi oturur, size sıkıntısını derdini anlatır sizde ona aynı ölçüde cevap verirsiniz bu Klinik Psikoloji’nin alanına girer.

ALİCAN: Bizim günlük hayatımızda bildiğimiz danışma şekli aslında.

UFUK: Evet, kesinlikle. İkincisi Endüstri Psikolojisi (Örgütsel Psikoloji). Açıkçası benim daha çok ilgi alanıma giren alan bu. İş ve çalışma hayatına psikoloji biliminin uygulandığı alt daldır. İş yerinde kişiler arası ilişkileri (işçi-işveren, işçi-işçi ilişkileri), personel seçimi, personel eğitimi, iş analizi, işveren değerlendirmesi, iş doyumu, işçi morali ve iş verimini artırma gibi konularla ilgilenir. PDR mezunu olup insan kaynaklarında çalışmak isteyen insanlar için önemli.

ALİCAN: Yani bu ayrı bir dal mı olmuş oluyor yani aslında Psikolojik Danışmanlık’tan ziyade insan kaynakları mı yoksa yine de şirketlerde rehberlik yapma alanı gibi diyebilir miyiz?

UFUK: Rehberlik yapma demeyelim de şöyle bir durum söz konusu oluyor insan kaynaklarında çalışan kişilerin demin söylediğim gibi işçinin-işverenin verimini ve moralini düşünmek zorunda. Bunların hepsine baktığımızda tamamını kapsayan Endüstri Psikolojisi (Örgüt Psikolojisi) oluyor. Yani insan kaynaklarında çalışabilir, farklı alanlarda da çalışabilir.

Bir sonraki alt dal Gelişim Psikolojisi. Çok net bir anlatımı var. İnsanın doğum öncesinden başlayarak ölümüne kadar yaşa bağlı davranış değişikliklerini inceleyen daldır. İnsan hayatını çeşitli dönemlere (doğum öncesi, bebeklik, çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılık) ayırarak her dönemin kendine özgü fiziki ve psikolojik özelliklerini ortaya koymaya çalışır. Bu biraz daha akademik düşünen, akademisyen olmak isteyen arkadaşlarımızın seçtiği bölümlerden birisidir.

Bireyin toplum içerisindeki davranışlarını inceleyen Sosyal Psikoloji, bireyin topluma, toplumun bireye olan etkilerini araştırır.Sosyal etki altında bireyin davranışlarındaki şekillenmeyi inceler. Örneğin, tutumlar, önyargılar, itaat etme, sosyal normlar, kamuoyu, propaganda, liderlik, moda ve reklâm gibi bireyler ve gruplar arasındaki etkileşim gibi konularla ilgilenir.

Öğrenme, bellek, algılama, unutma vb. bilişsel süreçleri inceleyen bir alt daldır Bilişsel Psikoloji. Bununla birlikte bilişsel süreçlerle ilgili deneysel araştırmalar yapar.

Spor Psikolojisi adından da anlaşıldığı üzere spor ortamlarındaki davranışlarla ilgilenir. Sporcuların bilişsel özelliklerinin, yaptıkları spor dalına uygun olarak geliştirilmesi yer alır ayrıca sporun topluma etkisi, kültür ve sporun birbirine etkisi de diğer ilgilendiği konulardır.

Adli Psikoloji, psikolojik bilgi ve tekniklerin yasal alanda uygulanmasıyla oluşan psikolojinin alt dalıdır. Suç tespiti, suç ve suçlu psikolojisi, Sorgulama yöntemleri, tanıklığın değerlendirilmesi, ıslah merkezlerinde tedavi, evlatlık edinme, çocuk suçlular, uyuşturucu kullanımı, gruplar arası çatışma gibi konularla ilgilenir.

Sağlık Psikolojisi, hastalıkları önleme, sağlığı koruma, tedavi öncesi ve sonrası psikolojik durum gibi konuları inceler.

ALİCAN: Ufuk Bey, Psikonez Serimizin ikinci bölümünde bizlere Rehberlik ve psikolojik Danışmanlık bölümü ilgili çok güzel bilgiler verdiniz roportajver.com ailesi olarak teşekkür ederiz.

UFUK: Ben teşekkür ederim. Diğer bölümlerimizde bahsettiğimiz alt dalları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz o yüzden bizi dinlemeyi ve takip etmeyi unutmayın.

ALİCAN: Röportajcast’te Psikonez Serimizin ikinci bölümünün sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sevgili dinleyicilerimize dinledikleri için teşekkür ederiz. Bir sonraki yayınımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir