Tersine Röportaj

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferİ

18 Mart Çanakkale Zaferi nedir? 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü her yıl olduğu gibi yurdumuz da coşku ile kutlanıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın seyrinin değişmesine neden olan dünyanın en önemli muharebelerinden olan Çanakkale Savaşı’nın anlam ve önemi nedir? Nedeni ve sonuçları nelerdir?

18 Mart Çanakkale Zaferi Türk tarihindeki en önemli savaşlar arasında yer almaktadır ve üzerinden tam 106 yıl geçmiştir. İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri arasında yaşanan mücadelede Osmanlı Devleti İttifak Devletleri tarafında yer almıştır. Çanakkale Savaşı’nın nedenleri arasında ekonomisi her geçen gün geriye giden Çarlık Rusya’ya müttefikleri olan İngiliz ve Fransızların yardım etmek istemesi, Osmanlı Devleti’nin kaybettiği toprakları geri almak istemesi, İngiliz ve Fransızların İstanbul’u ele geçirmek istemesi gibi birçok neden yer almaktadır.

ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Çanakkale Savaşı’nın Tarihi

Çanakkale Savaşı, Osmanlı Devleti’nin bütün bir millet olarak destan yazdığı savaştır. Çanakkale Savaşı; 3 Kasım 1914 yılı-18 Mart 1915 yılı tarihleri arasında deniz savaşları olarak yapılmış, 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 tarihleri arasında ise Gelibolu yarımadasında kara savaşları olarak yapılmıştır. İtilaf devletlerinin bu savaştaki amaçları, Çanakkale Boğazını ve İstanbul’u ele geçirmektir. Çünkü Çanakkale Boğazı’nın İtilaf Devletleri’ne geçmiş olsaydı Rusya’ya her türlü desteği kolaylıkla sağlayabileceklerdi ve bu nedenle ilk olarak Çanakkale Boğazı’na 1915 yılında saldırılar başlamıştı.

18 Mart Canakkale ZaferI YAZI ICI GORSEL 1 1

En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 tarihinde gerçekleşmişti. Tüm saldırılara karşı Osmanlı Ordusu’nun savaş stratejisi olarak boğaza döşediği mayınlarla düşman donanmasında ağır kayıplar vermesini sağladı. Bu sayede donanma için büyük bir öneme sahip olan Nusret Mayın Gemisi’nin batırılmasıyla İtilaf Devletleri birlikleri bozguna uğramış ve deniz saldırısından da vazgeçmek zorunda kalmışlardır. Gelibolu Yarımadası’nda 25 Nisan 1915 tarihinde kara çıkartması yaparak saldırıya devam etmişlerdir ancak tüm çabaları olumsuz sonuçlanmıştır. Osmanlı ordusu ile birlikte Türk milletinin büyük mücadelesi sonucunda büyük bir mağlubiyete düşmüşlerdir.

İtilaf Devletleri toplamda üç defa kara çıkartması yapmıştır ve üçüncü yenilginin sonunda 1916 yılı Aralık ayında Gelibolu Yarımadası’ndan çekilmek zorunda kalmışlardır. Çanakkale Savaşı Türk tarihinde destan olarak nitelendirilir. 18 Mart Çanakkale Zaferi güçlü bir donanmaya sahip olan itilaf devletlerine karşı daha zayıf bir ordu ile çok büyük bir galibiyet elde eden Türk milletinin kazandığı zafer olarak tarihe geçmiştir.

Çanakkale Savaşı’nın Önemi

Sonuçları ile beraber dünya tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

– Yenilmez denilen İngiliz ordusu yenilgiye uğratıldı,

– Türk halkına güçlü bir motivasyon sağladı,

– İngiliz hükümetinin çökmesiyle değişiklik yaşandı,

– Çarlık Rusya yıkılmış, bu sayede yeni kurulan Sovyetler Birliği ile Bolşevik Dönemi Kurtuluş Savaşı sırasında cephane yardım yapmıştır,

– Türk tarihinin sonraki zaferleri için önemli bir adım teşkil etmiştir,

– Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin kaybetmediği tek cephedir,

– İstanbul’un işgali gecikmiştir,

– Bu savaşın ardından Kurtuluş Savaşı ile beraber İngiliz emperyalizmi darbe aldı,

– Türklerin eğer isterlerse neler yapabilecekleri tüm dünya tarafından öğrenilmiş oldu.

Çanakkale Savaşı’nın Nedenleri

18 Mart Canakkale ZaferI YAZI ICI GORSEL 2 1

– Osmanlı Devleti’nin kaybettiği toprakları geri almak istemesi,

– İngiliz ve Fransızların İstanbul’u ele geçirmek istemesi,

– Balkan savaşlarında yara almış olan Osmanlı Devleti’ni tamamen bitirmek,

– İki Alman gemisinin Türk Bayrağı altında Rus limanlarını bombalaması,

– Ekonomisi gittikçe kötüye giden Çarlık Rusya’ya yardım ulaştırmak,

– Osmanlı Devleti topraklarındaki petrol yataklarını ele geçirmek,

– Osmanlı Devleti’nin müttefik olan Almanya’nın bu savaşa kazanacağı düşüncesi.

Tüm bu nedenlerden ötürü Osmanlı devleti savaşa girmiş ve Çanakkale Zaferi dünya çapında önemli bir yer almıştır. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’nda yenilen taraf olsa bile, Kurtuluş Savaşı’nın başlatan en önemli muharebeler arasında yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı’nın baş mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk’e karşı halkın inancı ve saygısı artmıştır.

Çanakkale Savaşı’nın  Sonuçları

18 Mart Canakkale ZaferI YAZI ICI GORSEL 3 1

– İngiltere’den 400 bin, Osmanlı İmparatorluğu’ndan 500 bin ve Anzaklar ile beraber Fransa üzerinden 125 bin asker bu savaşa katılmıştır,

– Savaşın sonunda İtilaf Devletlerinden 250 bin kadar asker ölürken, Osmanlı Devleti’nde ise 253 bin kadar Türk asker şehit olmuştur,

– Savaşın sonunda yeni bir devletin fitili ateşlenmiştir,

– Çarlık Rusya’nın ihtiyacı olan yardım ulaşmadığı için, Sovyetler Birliği’nin kurulmasına zemin hazırlamıştır,

– Devamlı kaybetmeye başlayan Osmanlı Devleti az da olsa prestij kazanmıştır,

– Ülke çapında Mustafa Kemal Atatürk’e olan inanç çok daha güçlü noktaya ulaşmıştır.

18 Mart Çanakkale Zaferi

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir