Eğitim, Röportajlar, Üniversite

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü… Yeni bir okul, zor bir bölüm ve bu bölümün ilk öğrencilerinden Samed ÖZTÜRK, roportajver.com’da bizlerle buluştu. Sevdiği işi yapabilmeyi her zaman paraya tercih edebileceğini söyleyen Samed ÖZTÜRK; hedefleriyle, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü roportajver.com’a anlattı.  

1-) Merhabalar, ben roportajver.com yazarlarından Dilan KONUŞ. Öncelikle röportaj vermeyi kabul ettiğin için teşekkür ederim.

SAMED: Rica ederim.

Adını ve soyadını alabilir miyim?

Samed ÖZTÜRK

2-) Hangi üniversitede okuyorsun ve bölümün nedir?

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 3. sınıf öğrencisiyim.

3-) Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü ilk senende mi kazandın?

Evet, üniversiteyi liseden sonraki ilk sınavda kazandım.

5-) Hayalindeki bölümümü seçtin yoksa seni etkileyen dış etmenler var mıydı?

Tabii ki burada konuşulması gereken bazı gerçekler var. Ülkemizin sınav sistemi belli. Her öğrenci elinde sonunda onunla karşılaşıyor. Ben meslek lisesindeydim ve oradan Ankara’daki bir bölümü kazandım. Onun için mutluyum bölümümden. Zaten biliyorsunuz, eşit ağırlıktan girilmesi gereken bölümler var; bu yüzden onları tartarak bir seçim yapmıştım. Seçim listemi ona göre oluşturmuştum. Açıkçası gerçekleri de göz önüne alarak aşağı yukarı girebileceğim yerleri değerlendirdiğimde en çok istediğim bölüm geldi diyebilirim.

6-) Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünün iş imkânları neler? Üniversiteyi bitirdikten sonra ne hedefliyorsun ve bölümün hedeflerine ulaşmanda katkı sağlıyor mu?

Yani şuanda okuduğum Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne hayal ettiğim bölüm diyemem. Çünkü bana kalsa ben pilot olmayı tercih ederdim. Ancak önümdeki şartlara göre hareket etmem gerekiyordu. Bunu yaparken de uluslararası ilişkileri seçtim. Çünkü ilerde iş tercihlerim arasında da siyasete atılmak kesinlikle olacak. Ayrıca seçtiğim bölüm buna çok elverişli. Dışişleri bakanlığı, ateşeler, büyükelçiler ve buralarda çalışanlar hep bizim bölümden çıkmış insanlar. Buna inanıyorum ve bunun için de elimden geleni yapıyorum. Böyle makamlarda olmayı çok istiyorum. İnşallah da emeklerimin karşılığını alacağımı düşünüyorum. Gelecek inşallah beni yanıltmaz.

7-) İnşallah diyelim. Seçmiş olduğun Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü birçok üniversitede mevcutken neden Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ni tercih ettin?

Gerçek olmak gerekirse; ben Ankara’da kalmak istiyordum. Çünkü şehir dışında okuyup aileme çok fazla yük olmak istemiyordum. Şehir dışında okuyunca çok fazla ihtiyacın oluyor. O yüzden ben Ankara’da kalmak istiyordum. Ankara öncelikli tercihimdi. Açıkçası Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler’i Ankara’nın diğer köklü üniversitelerinden daha sonraya yazmıştım. Onlar gelmedi ama ASBÜ geldi ama ben memnunum.

8- ) Ailenle kaldığını söyledin ama yine de okula ulaşımın nasıldı uzaklık yakınlık bakımından toplu ulaşım araçlarının durumu neydi?

Otobüsle, EGO ile ulaşım sağlıyordum. Okul Ulus’ta zaten, merkezi bir yerde. Trafik olmadığı zaman 25-30 dakikada ulaşabiliyorum.

9-) Bunlar dışında okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim ya da seminer var mı?

Eğitim olarak var. Çünkü hocalarımız Dışişleri Bakanlığı’nda olsun okudukları bölüm geçmişleri, mezun oldukları yerler, yaptıkları dereceler olsun hep yurtdışında eğitim de almış çok bilgili insanlar. Seminer olarak da; her hafta okulumuzun ve kulüplerimin yaptığı birçok seminer var. Biz de uluslararası ilişkilerin ilk öğrencilerinden olduğumuzdan yani okulumuz da yeni açıldığı için Uluslararası İlişkiler ve Diplomatik Araştırmalar Topluluğu kurduk. Buna öncülük ettik. Bu kulüpte bölümümle ilgili birçok güzel yere ziyaretlerde bulunduk. Birçok değerli kişiyi okulumuzda ağırladık. O yüzden yeterli olduğunu düşünüyorum.

10-) Okumuş olduğun bölümün ya da okulun zorlukları var mı? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bilgin var mı?

Ben okula ilk başta çok korkarak başlamıştım. Zorluk olarak. Çünkü bölüm İngilizce ve benim de İngilizce seviyem meslek lisesinden mezun olmamdan dolayı düşük bir seviyeydi. Böyle bir korkum vardı.  Ama okulumuzun hazırlık eğitimi oldukça iyiydi. Biz ilkokul 4. sınıftan beri İngilizce eğitimi alan bireyler olarak benim okulum aslında bir senede İngilizce öğretebileceğini gösterdi. İlk zorluğum buydu İngilizce aşamasını geçmek. Tabii ki bölüme ilk başladığımda da bir zorluk yaşadım; terminolojisine ve detaylı cümlelerine alışmak, hocaları anlayabilmek… Yani şöyle söyleyebilirim; ilk döneme başladığımda yarım dönemim okulda hocaları anlamakla geçti. Çünkü her şeyi İngilizce söylüyorlar sınavlarımız İngilizce; hocaların cümlelerini yakalamakla, onları anlayabilmekle geçmişti. Bunlar da ikinci zorluğum olmuştu. 

11-) Okulunun yurtdışı imkânlarıyla ilgili bilgiye sahip misin, bildiğin birkaç şeyi benimle paylaşabilir misin?

Tabii ki, okulumuz yeni bir üniversite. Okulumuzun ERASMUS+ üyeliği bulunmakta ve bu bağlamda üniversitelerle anlaşmaya çalışıyor. Yeni bir okul olduğundan dolayı şuan için adı çok fazla bilinmiyor. Özellikle yurtdışında. Ancak bu adı tanıtabilmek için birçok çalışma yapıldığını biliyorum. Fakat tekrardan söylemiş gibi olacak ama yeni olduğu için okulumuzu bilmiyorlar. Ama yurtdışıyla yapılan anlaşmalar sonuç olarak hep geride kalmış okullar ile oluyor. Tabii ki son çalışmalarda okulumuzun sitesine baktığımda İngiltere ve Fransa’yı ERASMUS planına dâhil ettiğini gördüm. Buna çok sevindim. İnşallah olur. Onun dışında İtalya zaten vardı. Bulgaristan gibi yakın komşu ülkelerimiz de var Romanya vs. şimdilik böyle, şuan için ERASMUS var.

12-) Okulun, bölümün bittiğinde sana staj ya da çalışma imkânı sunuyor mu yoksa okul bittiğinde kendi imkânlarınla mı yapman gerekiyor?

Öncelikle stajdan başlayayım. Staj zaten kendimizin başvurması gerektiğini biliyorum. Tabii ki hocalarımızın yönlendirmesi olabilir. Ancak Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan hocalarımız mevcut. SETA’da çalışan hocalarımız mevcut. Yani o yüzden bu kurumlara okulumuzun ismini verdiğimizde okulun kendi ismi bir referans olmuş oluyor. Bu sebeple bir öncülüğü oluyor, diyebilirim. Çünkü bizim okulda çalışan oralardan bilgi aktarımı sağlayan hocalar. O yüzden staj bağlamında yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Çalışma anlamında düşündüğümüzde ise bu durum kendimizi ne kadar geliştirdiğimize bağlı. Şu an için okulun sağlayabileceği tek şey okul da yeni olduğu için akademisyenlik olabilir. Onun dışında yine iş kendimize kalacak gibi gözüküyor.

13-) Peki Uluslararası İlişkiler nedir? Bize biraz açıklayabilir misin?

Uluslararası ilişkiler şuan da zaten çok revaçta bir bölüm. İhtiyacın da çok olduğunu düşündüğüm bir bölüm. Özellikle ülkemizde, uluslararası öğrenci yetiştirmek çok önemli bir rol oynuyor. Bizim okulumuzda uluslararası bir okul olarak kuruldu. Sosyal Bilimler alanında da devlet bazında tek olan bir üniversite.  Okulda bize zorunlu olarak ikinci bir dil de öğretiliyor. Dünyaya baktığımızda şuan da ekonomik, siyasi, dış güçler ve terör ilişkileri olsun; dünyanın bu ilişkiler de açısından yanıp kavrulduğunu biliyoruz. Ülkerler sürekli dış bağlantılar içerisinde Dünya artık küreselleştiği için ülkeler sürekli birbirleriyle ilişki içerisindeler. Uluslararası ilişkiler de dünya üzerinde olup biten olayları anlamada ve bunu yorumlamada, geleceğe dönük açıklamalar yapmada önemli bir rol olarak karşımıza çıkmaktadır.

14-) Sırf adı duyulmuş diye tercih etmeyeceğin iyi bir üniversite mi yoksa hayal ettiğin bölüme yerleşmek için sıradan bir üniversiteyi tercih etmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Gerçekten güzel soru. Ben sevdiğim işi yapmak isterdim. Bu yüzden adı duyulmuş bir üniversite yerine sevdiğim işi yapmak isterdim. Açıkçası yanı bu durumu ne kadar abartabilirsin dersen; sevdiğin işi yapıp asgari ücret mi almak dersen ben onu tercih ederim. Ama sevmediğim bir işi yapıp yüksek maaş alacaksam bu paranın gerçekten benim gözümde bir değeri olmuyor. Hem stres hem de psikoloji bakımından rahat edemeyeceğim için kesinlikle istediğim bir işi yapmak isterdim ve ona göre bir okul seçerdim.

15-) Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü tercih edecek öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okulumuzun öncelikle yeni olduğunu bilmeleri gerekiyor. Birkaç eksiklik olmasına rağmen bu durum öğrencilerin yine de öne çıkmasını sağlayacak bir fırsat. Çünkü bu eksikliği öğrenciler tamamlayabiliyor ve bu da sizi tecrübe sahibi bir insan yapabiliyor. Okulumuz dediğim gibi uluslararası bir ünvana sahip olduğu için yabancı dil üzerine düşünen, yabancı dil öğrenmek isteyen, İngilizce’nin yanına ikinci bir yabancı dil eklemek isteyen ve zaten sosyal bilimler yani eşit ağırlık alanında; İslami bilimler, Siyasal Bilimler, Hukuk fakültesi gibi bölümler var. Bu bölümlerde okumak isteyen öğrencileri kesinlikle okulumuza davet ederim.

Çünkü hocalarımız daha önceden bahsettiğim gibi yurtdışında çok önemli yerlerde okumuş, çok bilgili kişiler. Doktoralarını yurtdışında yapmışlar. Ülkemizde de güzel üniversitelerden mezun olmuşlar, dil seviyeleri oldukça yeterli. Bir sıkıntınız olduğunda size yardımcı olabilecek, her zaman görüşebileceğiniz öğretmenlerimiz var. Sanırım soruyu cevapladım.

DİLAN: Evet, vaktinizi ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim. Röportajımızın sonuna geldik.

SAMED: Ben teşekkür ederim.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkilerAnkara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkilerAnkara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler

YAZIYI PAYLAŞ

3 thoughts on “Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir