Eğitim, Kariyer, Kişisel Gelişim, Röportajlar

TÜBİTAK Başarısı – Yerli Yazılım Ödülü

TÜBİTAK BAŞARISI

TÜBİTAK başarısı ile ekibiyle birlikte ülkemize yerli bir yazılım kazandıran Mehmet Kaan YILMAZ, ekibiyle birlikte elde ettikleri TÜBİTAK başarısını nasıl kazandıklarını ve başından geçenleri roportajver.com’a anlattı.

Merhaba ben roportajver.com yazarlarından Dilan KONUŞ.

1-) Hoşgeldiniz Mehmet Bey, öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Mehmet Kaan YILMAZ. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Aslen Ankaralıyım ve Ankara da yaşıyorum. Kısmetse bu sene okulumu bitirip mesleğime en yakın zamanda atılmayı hedefliyorum.

2-) Mehmet Bey insansız hava araçlarına ve dronelara ilginiz ne zaman ve nasıl başladı?

Aslında burada malum ülkedeki gelişmeler yani savunma sanayi alanında gelişmeler son yıllarda yapılmış olan İHA’lar ve SİHA’lar benim merakımı arttırdı. Tabii ki bölümünde bu alanla direk alakalı olması ve okuldaki kulüpler ve arkadaş çevremin de bu alanla ilgili olması benim bu alanda meraklanmama ve bir şeyler yapmaya itti. Yani toparlayacak olursak bölüme girmem ile birlikte yani üniversiteyi kazanmamla birlikte başladı.

3-) Bu ilginiz sizleri çok güzel bir ekiple projeler yapmaya sürüklemiş.  Fakat bu ekip nasıl oluştu ve ekibiniz de kimler var, anlatabilir misiniz?

Evet, bu merak ve ilgi bizi güzel yerlere getirdi ve sonuç olarak buradayım ve bu çok güzel bir duygu. Şimdi ekibe gelecek olursak hepimiz aynı bölümü okuyan öğrenciler ve benzer ilgi alanlarına sahip ve güzel anlaştığımız bir arkadaş grubuyuz. Aslında başta sadece beraber takıldığımız bir gruptuk. Okuldaki bir kulübe girmiştik arkadaşlarla beraber bu meslekte gelişmek ve kendimize bir şeyler katmak istemiştik. Daha sonraları bu kulüpte farklı insanlar tanıdık bu yarışmalara daha önce katılmış başarılar elde etmiş insanlar tanıdık ve onlarla sohbet ettiğimizde, neden olmasın biz de neden yapamayalım ki diye aramızda konuştuk.

İlk başta bölünerek daha farklı insanlarla yarışmaya katılarak tecrübe edinelim istedik ve bu tecrübelerimizi kullanarak da bir sonraki sene birleşelim ve ekibimizle bu yarışmaya katılalım diye konuştuk ve öyle de yaptık. Farklı ekiplerle geçen senelerde yarışmaya katıldık fakat başarılı olamadık ve bu sene katılmaya karar verdik. Danışman hocamız olan Dr. Öğr. Üyesi İdris SANCAKTAR’ın da desteğiyle takımızı kurduk. Takım kaptanımız Deniz Can AYKURT, takım pilotu Hazal KARA diğer takım üyeleri Hüseyin Can KÜÇÜKSEZER, Yusuf DİZDAR ve ben 5 kişilik bir ekip kurduk. İyi ki de kurmuşuz güzel anılar ve başarılar oldu.

4-) Güzel amaçlarla yola çıkmış bir ekiple çok güzel işlere imza atmışsınız. Bize başarılarınızı anlatamadan önce katıldığınız yarışmayı tanıtıp, yarışmanın içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Elbette. Yarışma bilindiği üzere bu sene de 3’üncüsü düzenlenen Teknofest kapsamında TÜBİTAK tarafından düzenlenen İHA yarışması diyebilirim. Aslında yarışmayı düzenleyen TÜBİTAK, yani yanlış hatırlamıyorsam bu sene bu yarışmanın 5’incisi yapıldı. Teknofest yokken de bu yarışma vardı. Teknofest ortaya çıkınca, Teknofest adı altında düzenlenmeye başladı. Yarışma da tamamen kendi tasarımı ve kendi üretimi olan yani hazır olmayan bir İHA ile katılımınızı bekliyorlar. Burada ana yarışmaya gelemeden önce iki tane raporlama aşaması var bunlardan birincisi olan kavramsal tasarım raporunu geçerseniz TÜBİTAK tarafından size 8 bin TL’lik bir destek ücreti veriliyor. Bu para İHA’yı yapmakta kullanmak için size hibe ediliyor. Daha sonra bu alınan parayla birlikte ortaya somut olarak bir İHA çıkması bekleniyor ve bununla birlikte detaylı tasarım raporu isteniyor. Bu rapordan da başarılı sonuç alınırsa artık ana yarışmaya çağrılıyorsunuz.

Tabii ki buraya kadar gelmek büyük başarı fakat iş bundan sonra başlıyor. Burada ise daha önceden açıklanan, yarışma kılavuzunda da geçen 2 adet görev var. Bunlar her sene değişiyor tabii ki de. Bu görevleri tamamlayan başarılı olan takımlara 1’incilik 2’ncilik ve 3’üncülük ödülleri veriliyor. Tabii bunların yanında mansiyon ödülü, özel tusaş ödülü ve yerli yazılım ödülü gibi ödüller de var. Ve bu arda söylemeyi unuttum İHA dediğimizde de iki kategori var bunlar sabit kanat ve döner kanat, bu söylediklerim de her kategori için ayrı ayrı ve değerlendirmesi de ayrı ayrı tabii ki.

5-) Siz yarışmada hangi alanda yarıştınız? Siz ve ekibiniz için yarışma nasıl geçti neler hissettiniz?

Biz yarışmaya, döner kanat kategorisinde katıldık. Yani genel olarak halk arasında da bilinen drone kategorisinde katıldık. Aslında tabii ki yarışma alanına geldiğimizde herkes gibi bizde her kategoride kazanmak istedik. Ama tabii ki önceliklerimiz vardı bu ödülü kazandığımız yerli yazılım kategorisi aslında başından beri bizim aklımızda olan ve bunun için başından beri çalıştık ve zaten yerli yazılım kategorisinde yarışmak için yarışmaya bunu önceden söylemek ve başvurmak gerekiyor.

Tabii ki ülkenin ve dünyanın her yerinde olduğu gibi bizi de bu sene ki pandemi zorladı ve çalışmamızı baya engelledi. Bu durum can sıkıcıydı ve sorunları da beraberinde getirdi. Normalde uzun bir sürece yayıp ince eleyip sık dokuyarak yapılması gereken bir iş fakat yaşanan olaylardan dolayı bu iş biraz sıkıştı. Bazı ekip arkadaşlarımız pandemiden dolayı çalışamadı, beraber çalışamadık, ekip olmakta zorlandık bunlar gibi birçok sorun yaşadık. Fakat bu sorunların hepsinin üstesinden bir şekilde geldik ve yarışmaya gidebildik. Tabii ki işte raporları gönderdik, yarışmaya gittik her şey bitti gibi bir durum olmuyor. Yarışma alanında da 5 gün boyunca çalışmaya drone geliştirmeye kodu yazmaya devam ediyorsunuz ve bizde bunu son güne kadar yaptık ve belki de bu sayede ödülü kazandık. Yarışma boyunca yorulduk tabii ki bütün gün ayakta kaldık, gece kaldığımız yere gittiğimizde çalıştık uyumadık az uyuduk falan ama sonunda bütün bunlara değdi. Son güne geldiğimizde bunların hepsi uçup gitmişti.

6-) Yarışmanın sonunda ne ödül aldınız? Ödülü alırken neler hissettiniz?

Biz yarışmanın sonu geldiğinde döner kanat kategorisinde yerli yazılım ödülünü kazanmaya hak kazandık. Tabii ki ödülü alacağımızı son ana kadar bilmiyor ve beklemiyorduk. Orada açıklamayı beklerken hepimiz heyecanlı ve stresliydik çünkü bu başarı aslında büyük bir başarı ve hayal ettiğimiz bir başarıydı ve son ana kadar da bunu bilmiyor olmamız bizi biraz da gerdi. Ama sonuç açıklandığında kendim için söylemem gerekirse Samsun anonsunu duyduktan sonra hiçbir şey duymadım ve bağırarak sahneye koştum bu sanırım hayatımda yaşayabileceğim nadir ve güzel anlardan biriydi. Heyecan, adrenalin, gerilim, stres ne derseniz var bunun içinde ve ne olursa olsun güzel bir duygu.

Tabii ki bunların yanında sonuç olarak bu ödülü veren jüri üyeleri çok bilgili ve değerli hocalar ve mühendisler bizleri bu konuda taktir etmeleri ve bu ödüle layık görmeleri de bizim gururumuzu ayrıca okşadı. Ödülü de oradaki yetkili kişilerden almak TÜBİTAK başkanı olsun, belediye başkanı olsun bunlar da heyecanlı ve her zaman yaşayamayacağınız şeyler. Bu yüzden ne kadar anlatmaya çalışsam da yaşadıklarımız anlatılmaz yaşanır diyebilirim.

Dilan: Mehmet Bey gerçekten çok güzel bir başarıya imza atmakla kalmamış yaptığınız proje ile de ülkemize değer katmışsınız. Hem başarınız hem de verdiğiniz röportaj için teşekkür ederiz.

Mehmet: Ben teşekkür ederim benimle bu röportajı yaptığınız için burada gelecekte bu yarışmaya katılacak öğrenciler için ve bu işlere merakı olan insanlar için biraz da olsa bilgi verip yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Buradan başta danışman hocamız olan Dr. Öğr. Üyesi İdris SANCAKTAR başta olmak üzere tüm ekip arkadaşlarıma ve bizi bu ödüle layık gören hocalara, mühendislere teşekkür ederim.

YAZIYI PAYLAŞ

TÜBİTAK Başarısı – Yerli Yazılım Ödülü TÜBİTAK Başarısı – Yerli Yazılım Ödülü TÜBİTAK Başarısı – Yerli Yazılım Ödülü TÜBİTAK Başarısı – Yerli Yazılım Ödülü TÜBİTAK Başarısı – Yerli Yazılım Ödülü TÜBİTAK Başarısı – Yerli Yazılım Ödülü TÜBİTAK Başarısı – Yerli Yazılım Ödülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir