Eğitim, Röportajlar, Üniversite

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay Geçiş

Yatay geçiş ile ilgili birçok merak ettiğiniz konuya açıklık getirecek olan Berk HAYKIR, üniversitede yatay geçişin nasıl yapılacağını roportajver.com’a anlattı.


Merhabalar ben roportajver.com yazarlarından Alican UZUN. Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

1-) Öncelikle sizi tanımak istiyoruz. Bize üniversite öncesi hayatınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Merhabalar ben Berk HAYKIR. Ben Aydın ilinin Efeler (Merkez) ilçesinde ikamet etmekteyim. Üniversite öncesinde de Aydın Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde 3 yıl öğrenim gördükten sonra son sınıf lise öğrenimimi Aydın Final Temel Lisesi’nde tamamladım. Aslen sayısal girişli olarak 10. sınıf ve 11. sınıfta sayısal ağırlıklı dersler gördüm. Son senemde üniversite sınavına çalışırken önceden de hep hayal ettiğim bölüm olan Hukuk bölümünü kazanmak adına eşit ağırlığa geçiş yaptım. Abartılı bir çalışkan lise öğrencisi olmasam da küçük ve beraberinde büyük hedeflere sahip bir öğrenciydim.

2-) Üniversiteye geçiş döneminizde ilk tercihiniz hangi üniversite ve şehirden yana olmuştu? Gittiğiniz üniversiteyi ve şehri neden seçtiniz? Şu an hangi üniversitede okuyorsunuz?

Liseye başladığım günden bu yana hedefim Ankara şehrinde okumaktı. Çünkü abim Ankara’da okuyordu ve şehrin bürokratik ve siyasi vasfını bildiğimden ötürü Ankara benim hep hedef şehrim olmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni üniversite sınavımda hedef olarak belirlemiştim. Fakat sınav sonuçlarım diğer şehirlerdeki Hukuk Fakülteleri için yeterli olsa da Ankara’daki Hukuk Fakültelerine yeterli değildi. Üniversite tercihimde bölümden ziyade Ankara şehrinde okumak daha ağırlıklıydı. Bundan ötürü tercih listemde Ankara’daki Hukuk Fakültelerinden sonra Hacettepe Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü yer alıyordu. Tahmin ettiğim gibi Hacettepe Üniversitesi’ni kazandım. Hacettepe’yi seçmekteki sebeplerim arasında üniversitenin köklü geçmişi, kaliteli eğitimi ve sosyal kampüsü yer alıyordu. Şu an ise Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyorum.

3-) Üniversite hayatınızda bölüm, üniversite ve hatta kriterlerinizin dışına çıkarak farklı bir şehri tercih etmiş; hayatınızda büyük bir değişikliğe gitmişsiniz bu değişikliği neden yaptığınızı açıklayabilir misiniz? Fikrinizi değiştiren ne oldu?

Evet. Hayalim olan şehirdeki kaliteli bir üniversiteden vazgeçerek yine hayalimde olan bir bölüme geçiş yaptım. Aslında geçiş yapmam durumumu çok fazla etkilemedi. Kırıkkale, Ankara şehrine aracınız ile 45 dakika-1 saat arasında ulaşabileceğiniz bir şehir. Geçiş senemde kendi otomobilimi de Aydın’dan getirmem ile birlikte Kırıkkale’ye taşınmama gerek kalmadı. Zaten Hukuk derslerinin devam zorunluluğu olmadığından ötürü önemli derslere kendi aracım ile Ankara’dan gidip gelme şansım doğdu. Bu durum aslında beni bir hayli rahatlattı. Geçiş yapmamdaki en büyük etkenlerden birisi Kırıkkale’nin Ankara’ya yakın oluşu ve Hukuk Fakültesi derslerinin devam zorunluluğu olmamasıdır. Dolayısıyla Ankara’da kalmaya devam ettim, hem hayalim olan şehirde yaşıyordum hem hayal ettiğim bölümde okuyordum.

4-) Bu kararı alırken birçok etkeni göz önünde bulundurmuşsunuz fakat o dönemde, roportajver.com okuyucularından aldığımız direktiflere göre de zor olan tek şeyin bu karar olmadığını düşünüyoruz. Çünkü okuyucularımıza göre de yaptığınız yatay geçişin oldukça zor olduğu düşünülüyor. Sizce de yatay geçiş yapmak bu kadar zor mu? Yatay geçiş nasıl yapılıyor?

Ben bağlantılı ve aynı bölümler arası yani öğrenciler arasında bilinen dikey yatay geçişten yararlanmadım. Ben Merkezi Sistem ile Yatay Geçiş Ek Madde-1 denilen bir yatay geçiş türü ile Hacettepe Üniversitesi’nden, Kırıkkale Üniversitesi’ne geçtim. Bahse konu yatay geçiş sistemi aslında çok basit. Üniversite sınavına girdiğiniz yıldaki aldığınız bütün branştaki puanları üniversite öğreniminizin bitişine kadar 1 defaya mahsus olmak üzere kullanabiliyorsunuz. Yani eşit ağırlıktan tercih yapmış olsanız bile üniversite yılınızda aldığınız sayısal puanınız ile bölüm değiştirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tercih senenizdeki üniversite bölümlerinin açıklanan taban puanlarının baz alınması.

Örnek vermek gerekirse; üniversite tercih senenizde sayısal alanından 460 puan, eşit ağırlık alanından 455 puan aldığınızı varsayalım ve 4 senelik bir bölüme yerleştiniz. 4 sene içerisinde herhangi bir sene üniversite tercih senenizdeki taban puanı bahsettiğim puanları tutan bölümlere yerleşebilirsiniz, yani taban puanı sayısal alanında 461 olan bir bölüme yerleşemezsiniz. Bu konuda sayısal/eşit ağırlık ayrımı mevcut olmuyor.

Özetlemek gerekirse sistem sizi sanki tekrardan üniversite tercih zamanına geri döndürüp, size yeniden bir tercih yapma şansı veriyor. Ancak garanti olarak tutturabileceğiniz bir bölüme geçiş yapabilirsiniz. Kontenjan olarak ise Türkiye’deki hemen hemen her bölüm, her dönem bu yatay geçiş sistemini kullanacak öğrenciler için kontenjan açıyor. Tabii ki bu yatay geçişi kullanamadan önce geçeceğiniz üniversite ve bölümün öğrenci işlerinin arayarak kontenjan bilgisi ve gerekli evrak bilgisinin alınmasında fayda var.

5-) Yatay geçiş yaparken gerçekten önemli dediğiniz atlanılmaması ve dikkat edilmesi gereken hususlar var mıdır?

Özellikle benim kullandığım Yatay Geçişi yani Merkezi Sistem Ek Madde-1′ i kullanacak arkadaşlarıma tavsiyem doğal olarak geçmeyi düşündükleri bölümün taban puanlarına/başarı sıralamalarına dikkat etmeleri gerektiğidir. Bunun dışında geçiş kararı verilmiş ise yapılacak diğer şeyler resmi evrakları tamamlayıp başvuruda bulunmak.  Haricinde gerçekten çok önemli diyebileceğim bir nokta yok. Sadece güncel başarı sıralamaları/puanlarının değil üniversite tercihi yaptıkları yıldaki verilerin göz önüne alınması gerekiyor.

6-) Sizin yatay geçiş yapacak arkadaşlara neler tavsiye edersiniz?

Yatay geçiş yapacak arkadaşlara tavsiye olarak öncelikle ayrıldıkları üniversite/bölüm ile geçiş yapacakları bölümün maddi/manevi yani her açıdan karşılaştırmasını yapmalılar. Örnek vermek gerekirse, kampüs yaşantısından tutun öğrenci profiline, çeşitliliğine kadar kütüphane ve diğer sosyal aktivite imkânlarına kadar araştırılıp realist bir şekilde karşılaştırılmasında fayda var. Bütün öğrencilerce de kabul göreceği üzere ben biraz daha düşük profilli ama bölüm olarak daha çok sevdiğim daha çok mutlu olduğum bir programa geçiş yaptım. Kaybettiklerim kadar kazandıklarım da oldu. Hacettepe’de geçirdiğim bir senemi doğal olarak hala özlüyorum.

Lakin tekrar geçiş yılıma dönsem tekrar yatay geçişten faydalanırdım. Çünkü her ne kadar güzel bir üniversiteden ayrılmış olsam da kendimce güzel bir bölüme, en azından hedefimdeki bölüme yerleştiğimi düşünüyorum. Evet, 4 sene boyunca kampüs hayatından, üniversiteden hep özlemini çekeceğim sosyal aktivitelerinden kendimi mahrum bıraktım fakat bir ömür devam edeceğim, sevdiğim bölümüme yerleştim.

Bu noktada görüleceği üzere birçok şeyin irdelenmesi gerekiyor. Benim geçiş yaptığım sistem de zaten öğrenciye bir defaya mahsus olmak üzere ilk bölümüne geri dönme şansı veriyor. Ama bu hakkı kullanmaya bile lüzum yok. Çünkü üniversite çağındaki birey her ne kadar iş hayatının içinde olmasa da verdiği kararların ciddiyetinde olmalı. Üniversite bence insanın yaşantısında öğrencilik samimiyeti ile hayata atılmanın birleştiği bir dönüm noktası. Adından da anlaşılacağı üzere söz konusu sistemde bir geçiş yapılıyor ve her şeyiniz kökten değişiyor. Bundan ötürü bahsettiğim konuları iyi düşünmekte, ne olursa olsun kendimiz için en iyi olana yönelmekte fayda var. Yatay geçiş yapacak arkadaşlar için temennim umarım aradıklarını bulurlar ve hayatta en iyi yerlere gelerek mutlu olurlar.

ALİCAN: Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

BERK: Ben teşekkür eder, bu güzel çalışmalarınızın devamlı ve faydalı olmasını dilerim.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir