DSÖ’den korkutan açıklama!

DSÖ’den korkutan açıklama!

DSÖ’den korkutan açıklama! Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyayı etkisi altına almış olan Covid -19 ile ilgili DSÖ’den korkutan bir açıklama geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Dünya genelinde dün her 100 dakikada bir 25 bin yeni vaka rapor edildi” dedi.

DSÖ’den korkutan açıklamayı yapan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Covid-19 çalışmalarında gelinen noktaya ve vaka sayılarına değindi.

DSÖ’den korkutan açıklamayı yapan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuşmasını corona virüsü (Covid-19) brifinginde yaptı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom dünya genelinde Covid-19 çalışmalarının hız kesmeden devam etmesine ve toplam vaka sayılarının azalmasına değindi.

DSOden koronovirus ile ilgili korkutan aciklama 1

“PANDEMİNİN ÖN SAFLARINDA YER ALANLARA HAYATİ FİNANSMAN SAĞLADIK”

Kovid-19 ile mücadele planında 1 yılın arkada bırakıldığını aktaran Ghebreyesus, “1 yıldan biraz daha uzun bir süre önce, Kovid-19 salgını için ilk Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planını (SPRP) başlattık. 1 milyar 700 milyon doları tutarında bir taleple, 2020 SPRP benzeri görülmemiş bir yanıt gördü ve bunu cömertçe destekleyen tüm üye devletlere ve bağışçılara teşekkür ediyoruz. Desteğinizle, yüzde 90’ından fazlası ülkelere ve bölgelere tahsis edilen 1 milyar 580 milyon doları topladık, pandeminin ön saflarında yer alanlara hayati finansman sağladık ve DSÖ’nün temel bilimsel ve teknik çalışmalarını destekledik” ifadelerini kulandı.

DSÖ ve destekçi ülkelerin ile dünya genelinde Kovid-19 test kapasitesinde büyük bir artış sağlandığını kaydeden Ghebreyesus, “19 milyon test, 243 milyon parça kişisel koruyucu ekipman ve dünya genelinde 12 bin Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) yatağı desteklendi. 191 Acil Tıp Ekibi görevlendirdik, 58 ülkede sero-epidemiyolojik çalışmaları destekledik, 150 çevrimiçi eğitim etkinliği sunduk, 4,7 milyon katılımcıya ulaştık” dedi.

“BUGÜN 6 ANA HEDEFE ODAKLI 2021 SPRP’Yİ BAŞLATMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

2021 yılı SPRP’sine de değinen Genel Direktör Ghebreyesus, planın önceki yılın SPRP’sini altyapı olarak kullanarak, 6 ana hedefe odaklı olduğuna dikkat çekti. Genel Direktör, “Yeni plan, 6 hedefle geçen yılki SPRP’ye dayanıyor, bulaştırmayı bastırmak, teması azaltmak, yanlış bilgilendirme ve dezenformasyona karşı koymak, savunmasızları korumak, ölüm ve hastalığı azaltmak, aşılar, teşhisler ve terapötikler dahil olmak üzere yeni araçlara eşit erişimi hızlandırmak” ifadelerini kullandı.

DSOden koronovirus ile ilgili korkutan aciklama 2 1

DSÖ’NÜN BU YIL 1 MİLYAR 960 MİLYON DOLARA İHTİYACI VAR

Bu hedeflere ulaşmak için gereken mali ihtiyacın, ACT Accelerator’ın DSÖ bileşeni için 1 milyar 200 milyon dolar dahil olmak üzere toplam 1 milyar 960 milyon dolar olduğunu belirten Ghebreyesus, “Bu, DSÖ’nün bu yılki pandemiye müdahale çalışmasının maliyetini, Üye Devletlerin ve ortakların ihtiyaçlarına dayanarak, geçen yıldaki pandemiye yanıt vermek için ortaklığımıza ve öğrendiğimiz derslere dayanarak yansıtıyor. Diğer bir deyişle SPRP, sizin üye devletlerimizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için bizden ne yapmamızı istediğini yansıtır” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir