Ford tamamen elektrikli araç üretecek

Ford tamamen elektrikli araç üretecek. Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford,  yaptığı yeni bir açıklama ile 2030 yılından itibaren üreteceği tüm araçların elektrikli olacağını söyledi.

1 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Ford tamamen elektrikli arac uretecek 5 1

Ford kendisi için belirlediği elektrikli araç hedefi ile Almanya Cologne’de bulunan fabrikasına 1 milyar dolar yatırım yapacak. Böylece Ford tamamen elektrikli araç üretecek. Bu sebeple Ford Almanya Cologne’de bulunan fabrikasını tamamen elektrikli araçlar için kullanmaya başlayacak.

Böylelikle fabrika Avrupa’daki ilk seri üretim yapan elektrikli araç üretim hattına sahip olacak.

ÖNCELİKLİ HEDEF TİCARİ ARAÇLARDA SIFIR EMİSYON VE HİBRİT

Ford tamamen elektrikli arac uretecek 6 1

2030 yılı için belirlenmiş olan tamamen elektrikli araç üretimi, öncelikli olarak 20204’e kadar tamamlanması planlanan tüm Ford ticari araçlarını sıfır emisyonlu, tamamen elektrikli ya da hibrit araçlarına dönüştürmek olacak.

2026’DA SIRA BİNEK ARAÇLARA GELECEK

Ford tamamen elektrikli arac uretecek 2 1

Ford ilk hedefini 2024’te ticari araçlarla birlikte tamamlayabilirse 2026’da da binek araçları istediği konuma getirerek 2030 yılındaki tamamen elektrikli araç hedefine daha fazla yaklaşabilecek. Böylelikle binek araçların tamamen elektrikli ticari araçların ise en az  üçte ikisinin elektrikli olarak satılması planlanıyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİMİNDE FORD’UN RAKİBİ VOLSWAGEN VE MERCEDES-BENZ

Ford’un elektrikli araç üretimi hedefinin karşısında güçlü rakipler bulunmakta… Bunlardan birisi  aynı zamanda ticari de ortağı da olan Volkswagen. Volkswagen 2025 yılına kadar 1,5 milyon araç üretmeyi hedefliyor.

Diğer firma ise yine dişli rakiplerden olan Mercedes-Benz. Mercedes-Benz ise elektrikli araç üretimi hakkındaki duyurduğu yeni planlara göre önümüzdeki yıllarda 6 farklı yeni elektrikli araç modeli üretecek.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir