Korona gönüllülerine 4500 Sterlin verilecek

Korona gönüllülerine 4500 Sterlin verilecek… Evet yanlış duymadınız… İngiltere gerçekleştirilecek olan bir araştırma kapsamında korona gönüllülerine 4500 Sterlin verilecek.

İngilterede gerçekleştirilecek olan araştırmada COVİD-19 aşı ve ilaçlarının denenmesi için 90 kişiye virüs bulaştırılıcak. Yaşları 19 ila 30 arasında olacak olan korona gönüllülerine 4500 sterlin verilecek.

 ‘Human Challenge’ adı verilen çalışmada İngiltere hükümeti aşı kurumu, Imperial College London, Royal Free London NHS Foundation Trust ve hVIVO şirketi ortaklık kurdu. Virüs bulaştırma konusunda etik onayı alan ve 18-30 yaş arası 90 gönüllüyü içeren araştırma önümüzdeki haftalarda başlayacak.

Korona gonullulerine 4500 Sterlin verilecek 2 1

Gönüllüler sağlıklı olduklarının tespiti ve daha önce virüsü kapmamış olduklarından emin olmak için sağlık taramasından geçirilecek. Daha sonra burunlarından püskürtme yoluyla virüs bulaştırılacak ve 14 gün hastanede karantinaya ve sağlık ekipleri tarafından yakın takibe alınacak.

Virüsün burunda nasıl çoğaldığına ve semptomlar belirmeden önce enfeksiyonun ilk aşamasının nasıl geliştiğine bakılacak. Gönüllülere, deneme sürecinde ve yıl içinde daha sonraki testlerde harcadıkları zaman için 4500 sterlin (yaklaşık 43 bin 600 TL) ödenecek.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir