Kripto Paralara Vergi Getirilecek mi?

Kripto Paralara Vergi Getirilecek mi? Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’de “Kripto Paralara Vergi Getirilecek mi?”  Yorumladı

Türkiye’de, son yıllarda kripto para sektörüne yönelik ilgi hızla artmaya devam ediyor. Kripto para borsalarından birisi olan Binance aynı zamanda dünyanın en büyük para borsalarından biri ve trafiğinin çoğunluğunu Türkiye oluşturmakta. Bu trafiğin çoğunluğunun Türkiye’de olması, kripto paralara ilginin çok yüksek olduğunun en büyük kanıtı. Peki Türkiye’de Kripto Paralara Vergi Getirilecek mi?

Kripto Para Vergilendirme Çalışmalarının Başladığını Dr. Ömer Fatih Sayan Açıkladı

Kripto Paralara Vergi Getirilecek mi 1

Kripto Para İlgisi Türkiye’de Hızla Büyüyor

Türkiye’de kripto paralara yönelik regülasyon oluşturma veya vergi düzenlemesi getirme konusunda işler istendiği gibi ilerleyemiyor. Son zamanlarda YouTuber’lara ve kısa süre önce de serbest çalışan yazılımcılara oldukça ciddi vergi cezaları kesilmesi, kripto para yatırımcılarını tedirgin olmalarını sağlıyor. Bu da akıllarda “Kripto Paralara Vergi Getirilecek mi?” sorusunu bırakıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’de henüz net bir kripto para vergilendirmesi olmasa da bunun olacağına dair bir açıklama yaptı. Dr. Ömer Fatih Sayan, kripto para sektörünün kendisinin de dikkatini çektiğini belli eden açıklamasında, beklenen vergilerle ilgili de açıklama yaptı. Kripto para piyasasının her yıl %12 büyüdüğünün tahmin edildiğini belirten Sayan, bunlara erişilebilirliğin kripto paraların kabul görmesine olanak sağlayan en büyük etmenlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Kripto paraların kullanıcılar için pek çok kolaylık sağlamasına rağmen bunların birtakım sorunları da beraberinde getirdiğini hatırlatan Sayan, özellikle vergi konusuna değinen açıklamasında şunları söyledi:

“Bu soruların başında, kripto paraların hukuki tanımı ve bu doğrultuda düzenlenmesi geliyor. Kripto paraları gerçek bir para gibi mi, emtia gibi mi değerlendirilmeli? Bunların, vergilendirmeyle ilgili rejimleri nasıl olmalı? Eğer vergilendirilecekse, hangi kriterler göz önüne alınmalı? Kripto para kullanımı kısıtlanmalı veya yasaklanmalı mı?”

kripto para 1

Kripto Paralara Vergi Getirilecek mi? Türkiye Kripto Para Vergi Çalışmalarına Başladı

Şu an küresel bir standart olmadığını belirten Sayan, Kripto paraların düzenlenmesi konusunda Türkiye’nin çalışmalara başladığını belirtti. Bu sadece ülkelerin mali kaybı olarak görülmeyip aynı zamanda suç teşkili açısından da dikkat çektiğini belirten Sayan, şunları söyledi:

“Ülkelerin maruz kaldığı mali kayıpların ötesinde, kripto paraların yasa dışı ve suç teşkil eden eylemlerde kullanılması, tüm dünyanın üstesinden gelmesi gereken önemli bir sorun. Dünyada, kripto paralarla ilgili kapsayıcı bir mevzuat bulunmuyor. Ülkemizde ilgili kurumlarımız, kripto paralar hakkında detaylı araştırmalarını ve hazırlıklarını yapmaya devam ediyor.”

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir