NASA Uzay Aracıyla Mars İnişi

NASA Uzay Aracıyla Mars İnişi NASA’nın “Mars 2020” misyonu kapsamında Kızıl Gezegen’e gönderilen “Perseverance” isimli uzay aracı Mars’ın yüzeyine indi. “Perseverance” isimli  uzay aracı Mars’ta yaşam izi arayacak.

 “Perseverance” isimli NASA uzay aracıyla Mars inişini tamamladıktan sonra Mars’ta olmuş olabilen geçmiş yaşamın izlerini araştıracak. Böylelikle araştırma sonuçlarına yönelik insanlı yolculuğun yollarını açmaya çalışacak olan “Perseverance” isimli uzay aracı Doğu zaman dilimine (ET) göre 15:57’de Mars’a başarılı bir şekilde iniş yaptı.

NASA Uzay Araciyla Mars Inisi 1

Perseverance inişini uydu görüntülerinden 3.5 milyar yıl önce eski bir göl olduğu düşünülen ve Jezerk Crater adı verilen bölgeye yaptı.  Mars’ta geçmiş mikrobiyal yaşamın potansiyel kanıtı üzerine keşfe başladı.

Perseverance’ın, karbondioksit açısından zengin Mars atmosferinin unsurlarını gelecekteki astronotlar için oksijen üretmesi üzerine bir deney yapması planlanıyor.

“merhaba dünya, sonsuz evime ilk bakışım”

Başarılı bir şekilde iniş yapan Perseverance’ın, Mars’tan kaydettiği ilk görüntü uzay aracının Twitter hesabından “merhaba dünya, sonsuz evime ilk bakışım” mesajıyla paylaşıldı. 

30 Temmuz Perşembe günü Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan, Mars’a yola çıkan NASA’nın yeni nesil uzay aracı Perseverance, planlanan görevi için bir Mars yılı (Yaklaşık 1 Dünya yılı) boyunca Mars’tan 500gr kaya ve toprak örneklerini toplayarak dünyaya getirmesi bekleniyor.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir