Gündem

Türkiye 3 Boyutlu Yazıcılarda Uydu Üretiyor

Türkiye 3 Boyutlu Yazıcılarda Uydu Üretiyor

Türkiye 3 Boyutlu Yazıcılarda Uydu Üretiyor: Ulusal havacılık ve uzay ekosisteminde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye’de TUA ile ilk kez katmanlı üretim teknolojisini gerçekleştirerek uydu donanımının yapısına uygun bir şekilde 3 boyutlu yazıcılar ile analiz, kalifikasyon ve üretim süreçleri ile ilgili tüm testler tamamlandı.

METAL SERAMİK VE POLİMER KULLANILIYOR

Metal, seramik ve polimer bileşenleri eriterek katmanlı üretim yöntemini uygulayarak 3 boyutlu parçalar üreten TUA, yeni bir ileri teknoloji geliştirmiştir. Katmanlı üretim yöntemi ile geliştirilen parçalarda gelişmiş yapısal optimizasyon yazılımı ile% 30 ağırlık artışı sağlandı.

Turkiye 3 Boyutlu Yazicilarda Uydu Uretiyor 2 1

Parçalar, TUSAŞ bünyesindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) birçok uzay yeterlilik testini başarıyla tamamladı. Bu parçaların yüksek teknolojili haberleşme uydularında kullanılması hedeflenmektedir.

ULUSAL MÜKEMMELİYET VİZYONU

Turkiye 3 Boyutlu Yazicilarda Uydu Uretiyor 3 1

Ulusal mükemmeliyet vizyonuyla TUSAŞ tarafından kurulan Katmanlı Üretim Teknoloji Merkezi tesislerinde hammadde üretimiyle başlayarak Türkiye’nin en büyük boyutlu titanyum ve alüminyum alaşımı stratejik havacılık ve uzay bileşenleri üretilecek.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı (SSB) ve Üretim Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi (ÜRTEMM A.Ş.) ortaklığında yürütülen projelerle ulusal ve yerel olarak yüksek enerji kaynaklarına sahip iki farklı üç boyutlu yazıcı geliştirilecektir.  Böylelikle yüksek teknolojili üretim kabiliyetleri ülkemize kazandırılacaktır.

Türkiye 3 Boyutlu Yazıcılarda Uydu Üretiyor

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir