Yeni Nesil Oyun Konsollarında Gümrük Vergisi

YENİ NESİL OYUN KONSOLU ALMAK İSTEYENLERE MÜJDE!!!

KONSOLDAKİ İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ ORANI DÜŞÜRÜLDÜ

Pandeminin de etkisi ile 2020 yılı, özellikle de oyuncular için oldukça hareketli geçti. Microsoft ve Sony yeni nesil oyun konsollarını oyuncular ile buluşturdu. Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden KFC’nin de bir oyun konsolu üzerinde çalıştığını gözler önüne serilmişti ancak ülkemizdeki oyun severler, tüm bu gelişmelere sevinememişlerdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile ithal edilen konsol ürünlerinde uygulanan ilave gümrük vergisi, yüzde 50’ye yükseltilmişti.

Yeni Nesil Oyun Konsollari 1

OYUNSEVERLERİ SEVİNDİRECEK GÜZEL HABER NİHAYET GELDİ

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren oyun konsollarındaki yüzde 50 ek ilave gümrük vergisi yüzde 20’ye düşürüldü. Oyuncuları sevindiren bu karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak resmiyete kavuştu.

Gumruk Vergisi 1

İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Karar’a göre (Karar Sayısı: 3351) 1 Ocak 2021’den itibaren video oyun konsollarına yüzde 20 vergi uygulanacağı bildirildi.

Yüzde 50 oranındaki ilave gümrük vergisi nedeniyle, Türkiye yeni nesil konsolların en pahalıya satıldığı ülkeler arasında yer alıyordu. Bu durumdan oyuncular oldukça şikâyetçi idi. İlave gümrük vergisinin yüzde 20’ye düşürülmesi ile birlikte Sony ve Microsoft’un yakında zamanda fiyat güncellemesi yapması beklenmektedir.

İlave gümrük vergisinin 2021 yılında yüzde 20’ye düşürülmesi yeni oyun konsolu almayı düşünen oyun severler için güzel bir gelişme olmakla birlikte ilave gümrük vergisi kararından sonra fiyatlarda düşüş yapılması beklenilmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir