Yükseköğretim Kurulu Kararları

Yükseköğretim Kurulu Kararları…. YÖK, teorik eğitimlerin asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi, uygulamalı eğitimlerin ise gruplar halinde yüz yüze yapılmasına karar verdi. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu Kararları, salgın endişesi veya barınma nedeniyle eğitime devam etmek istemeyen öğrencilere de “kayıt dondurma” haklarından yararlandırılmalarını da içermektedir.

8.2 milyon üniversite öğrencisinin 1 yıldır beklediği açıklama sonunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ndan geldi. Öğrenciler gruplara ayrılıp seyreltilerek, sıkı tedbirler alınarak uygulamalı dersler yüz yüze kampüste yapılabilecek. Ayrıca teorik derslerin on-line işlenmesi tavsiye edildi, isteyen öğrenci kaydını dondurabilme imkânı verildi.

Geçtiğimiz günlerde “Bahar Dönemi” üniversite açılışıyla ilgili YÖK, 1.3 milyon öğretim üyesi ve öğrencinin katılımıyla bir anket yapıp, sonuçlarını Sağlık Bakanlığı’na göndermişti. Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen cevabın gelmesiyle, YÖK Yürütme Kurulu toplanarak, salgının seyrine göre dönem ortasında değişme ihtimalini de hatırlatarak, şimdilik son kararları 1.3 milyon öğretim üyesi ve öğrencilere açıkladı.

“Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci” RAPORU

Toplantı sonrası YÖK Başkanı Yekta Saraç açıklama yaparak, “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci” adlı raporu tüm üniversitelere iletildiğini açıkladı. Pandemi nedeniyle Mart 2020’den bu zamana kadar üniversitelerde eğitimin yükseköğretim kurumlarının aldığı kararlarla sürdürüldüğünü hatırlatan Başkan Yekta Saraç, sürecin güçlü koordinasyon ve esnek yönetimle sürdürüldüğünü de söyledi.

Yuksekogretim Kurulu Kararlari 2 1

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan üniversitelerin, her biri için farklı imkan ve şartlar olduğunu anlatan Başkan Saraç, tüm üniversiteler için aynı karar ve tedbir uygulamanın doğru olamayacağını açıkladı.

“Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Raporu” tüm üniversitelere iletildi. Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar yapabilmeleri için üniversitelere serbestlik tanındığı söylendi.

Başkan Saraç; uygulamalı eğitim, staj, işyerinde mesleki eğitim gibi hususlara dikkat çekerek, “Salgın sürecinde eğitimler genel olarak çevrimiçi yöntemlerle devam ediyor. Özellikle meslek yüksekokulları, sağlık programları, sanat ve tasarım programları, mühendislik ve mimarlık gibi uygulamalı eğitimleri ağırlıkta olan bölüm ve/veya programların son sınıf öğrencilerinin gerekli yeterlikleri kazanmadan mezuniyet aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişeler, öğrenci ve öğretim elemanlarınca YÖK’e bildirildi.” Dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın, üniversitelerin yüz yüze eğitime açılışında şehirlerarası önemli bir hareketliliğe sebep olacağı ve son 3 haftadır vaka sayısının artışa geçtiği uyarısı yaptığını ileten YÖK Başkanı Saraç, Yükseköğretim Kurulu kararlarını şu şekilde açıkladı:

Yükseköğretim Kurulu Kararları:

1. Uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabilir.

2. Teorik eğitimler, Sağlık Bakanlığı’nın görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlilikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması önerilir.

3. Sağlık Bakanlığı’nca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacak.

4. Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrenciler kayıtlarını dondurma hakkından yararlandırılacak.

5. Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde yoğunlaşarak, rehberlik hizmetlerine ağırlık verilecek.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir