Stajyer Avukat Furkan GÜNGÖR

Kendini alanında ve mesleğinde geliştirmeye adayan Stajyer Avukat Furkan GÜNGÖR, üniversite ve staj hayatındaki tecrübelerini ayrıca mesleğe geçtiğinde yaşayabileceği sorunları ve kariyer hedeflerini de roportajver.com’a anlattı.

Merhabalar, ben roportajver.com yazarlarından Alican UZUN. Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

1-) Adını ve soyadını alabilir miyim?

Merhabalar, Furkan GÜNGÖR.

2-) Hangi üniversite ve bölümden mezun oldun? Eğitim hayatın hakkında bize bilgi verebilir misin?

Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Biliyorsunuz hukuk fakülteleri devam zorunluluğu olan fakülteler değiller. Bu sebeple üniversite hayatım boyunca zamanımı fakülteden çok dışarıda kendi kişisel gelişime harcadım.

3-) Üniversite okurken ya da mezun olduktan sonra hiç staj dönemi geçirdin mi? Eğer staj yaptıysan bunun sana katkısı nasıl oldu? Yapmadıysan da yapmak ister miydin faydası olduğunu düşünüyor musun?

Evet hem üniversitede okurken staj yaptım hem de şu anda yasal stajımı yapıyorum. Şu anki stajım avukatlık ruhsatını alabilmem için zorunlu bir stajdır. Türkiye Barolar Birliği’ne kayıtlı barolar tarafından gerçekleştirilmektedir. Şu anki stajımın tabii ki mesleğime katkısı çok. Çünkü mesleğe ilk adımı bu avukatlık stajıyla atıyorsunuz. Ancak öğrenciyken yaptığım stajlarında bana katkısı çok oldu. Hatta “Zaten bir yıllık yasal olarak staj yapacaksın ne gerek var öğrenci iken de staj yapmaya.” diyenler bir hayli fazla. Ancak ben hedefe giden yolda yerden bir çakıl tanesi bile alınmasını faydalı olarak görüyorum. Çünkü o çakıl tanesinin bile ileride yararlanabileceğiniz bir faydası dokunabilir.

4-) Bölümünün iş imkânları neler? Üniversiteyi bitirdikten sonra ne hedefliyordun ve bölümün hedeflerine ulaşmanda katkı sağladı mı?

Bölümün iş imkânları oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Avukatlıktan tutunda hakimlik, savcılık, danışmanlık hatta milletvekilliğine kadar uzanan bir meslek koluna sahip.

5-) Üniversiteyi bitirdikten sonra iş arama süreciniz zor oluyor mu hangi engeller karşınıza çıkabiliyor ve şuan çalışıyor musunuz?

Evet şu anda çalışıyorum. Günümüzde Hukuk Fakültesi’nin bir handikapı var. Artık neredeyse her ilde Hukuk Fakültesi olduğu için çok mezun veriyor. Bu da haliyle piyasada aranan kalifiye eleman standartlarını düşürüyor. Ama ben genel olarak bu engellere takılmıyorum çünkü hukuk fakültesi mezunu artıyor elbet ancak Türkiye nüfusu da bu oranla artıyor. Buna bağlı olarak da günümüzde bu sıkıntının geri dönütleri çok da büyük olmuyor. Tabii bu benim görüşüm. 100 kişilik bir anket yapsanız 90’ı bunun önüne geçilemeyecek bir sorun olduğunu düşünüyordur.

6-) Çalıştığınız ofis şuan hangi alanlar ile ilgileniyor, sizin ofisteki göreviniz nedir açıklayabilir misiniz?

Şu anda çalıştığım ofiste Stajyer Avukat konumunda bulunuyorum. Ofisimiz Genelde İş Hukuku, İcra Hukuku, Ceza Hukuku, Aile Hukuku alanlarında çalışmaktadır. Ancak diğer alanlarda da az da olsa dosyalarımız mevcut.

7-) Bu ofise neden başlamak istediniz,  sizi etkileyen ne oldu?

Bu ofiste çalışmak istememin sebebi İcra Hukuku için ayrı bir departman oluşturulmuş ve Stajyer Avukatların icra ile ilgisi neredeyse sıfır. Stajyerlerden genelde şunu duyarsınız; “İşte bir yıl boyunca staj yaptım ama icradan başka hiçbir şey öğrenemedim.” ya da “Hukuk Fakültesi mezunuyuz ama kâtipten bir farkımız yok.” Genelde ofisler stajyerleri icra dairelerine gönderip oradaki dosya işlerini yaptırıyor. Benim çalıştığım ofiste ise avukattan farklı olarak Stajyer Avukat sadece duruşmalara giremiyor. Bu da zaten yasal olarak önü kapalı bir konu.

Stajyer Avukatlar duruşmalara giremez tabii istisnalar var ama çok çok az. Çalıştığım ofiste bir dosyayı en başından en sonuna kadar takip edebileceğim hatta yeri geldiğinde müvekkil ile bile irtibat halinde olabileceğim geniş çalışma alanı olduğu için bu ofise başlamak istedim.

8- ) İşinizin en sevdiğiniz tarafı ve zorlukları neler biraz bahsedebilir misiniz?

İşimin en sevdiğim tarafı müvekkillerimi savunmak. Düşünün; hukuk diye bir şey olmasa ve insanlar sorunlarını üçüncü bir kişi yani vekilleri olmadan çözmeye çalışsa gerçekten bir kargaşa ortamı meydana gelir. Ancak hukuk sayesinde avukatlara öyle kutsal bir görev yüklenmiş ki kişinin en iyi savunucusu kendisi olması gerekirken size verilen vekâlet ile vekilinizi sanki kendinizi savunurcasına savunmanız gerekiyor. Bence bu çok değerli bir konu. Zaten zorluk da burada ortaya çıkıyor.

Bir yargılama karşısında kendinizi en iyi nasıl savunacaksanız müvekkilinizi de o derece iyi ve önem vererek savunmanız gerekir. Tabii ki bunun bir maddi karşılığı var ancak önemsenmeyecek derecede de manevi bir boyutu var. Müvekkilinizi savunduğunuzda yaptığınız savunma ile vicdanınızı rahat konuma getirebiliyorsanız bu zaten sizi yeterince mutlu eder.

9-) Okuduğunuz bölümün bir çok iş imkânı var. Bu işlerde yaptığınız işe göre elde edeceğiniz gelirin sizce yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Tabii ki ben okuduğumu bölümü her Türk öğrencisi gibi ileride elde edebileceğim kazanca göre seçtim. Ben bölümün birçok iş imkânı olmasına rağmen avukatlık kolu üzerinden devam etmek istiyorum. Çevremde ve gördüğüm, okuduğum kadarıyla orta seviyenin üstü denilebilecek şekilde bir gelir elde edeceğimi düşünüyorum. Bu da Türkiye koşullarında yeterli olabilir.

10) Mesleğinizde ilerlemek mümkün müdür?

Mesleğimde ilerlemek derken bir kıdem söz konusu değil. Yani henüz değil belki ileride gelebilir. Ancak uzmanlık söz konusu tabii ki her işkolu gibi. Eğer bir alanda yeterince uzmanlaşırsanız diğer meslektaşlarınızdan birkaç adım ilerde olabilirsiniz.

11-) Peki, siz kendi kariyerinizde hangi yolda ilerlemek istiyorsunuz, hedefiniz var mı?

Tabii ki kendime göre herkesin yaptığı gibi benim de planlarım var. Üniversite yıllarımda genelde şunu diyordum çevremde; “Hangi alanı seçeceksin?”. Aslında bu hem mümkün hem de mümkün olmayan bir konu. Nasıl yani diyeceksiniz. Tabii ki bir alanı seçip o alan üzerinde çok çalışma yaparsanız sürekli o alanla ilgili sempozyum takip edip makale yazı kitap okursanız kendinize bir alan belirlemiş olursunuz ancak daha çok avukat mesleği için konuşuyorum; size hangi türden iş daha yoğun gelirse o alanda ilerliyorsunuz.

Örneğin; ben ceza avukatı olacağım diye avukatlık mesleğine çıkarsam ve ceza dosyası hariç hiçbir dosya almazsam tabii ki ilk başlarda büyük bir sorun yaşarım. İlk başlarda ofis giderleri ve kişisel giderleri karşılayabilmek için neredeyse gelen her davayı almak zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenlerden dolayı tam manasıyla bir alan seçtim demek bence doğru olmuyor.

12-) Bu bölümü ya da mesleği seçmeseydiniz hangi bölümü/mesleği yapmak isterdiniz?

Tabii ki hiçbir şey için geç değil ancak zamanında bir yol seçtim ve bu yol üzerinden gitmeyi düşünüyorum. Ha dört yıl öncesine dönecek olursam galiba geleceğin mesleği olan ve uluslararası arenada da iş imkânı yüksek olan Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü’nü seçmek isterdim.

13-) Sizinle aynı bölümü/mesleği seçmek isteyen gençlere bu bölümü/mesleği tavsiye eder misiniz?

Hukuk Fakülteleri ya da avukatlık hakeza hâkimlik ve savcılık da öyle hala prestijleri yüksek kurumlar. Gerçekten isteyen arkadaşlara Hukuk Fakültesi’ni öneririm.  Tabii bu seçimi 18 yaşında belki de halen daha bazı kararları net bir şekilde doğru veremediğimiz bir yaşımızda yapıyoruz. Bu yüzden kendilerini uzun bir süredir tanıyan ve farklı meslek kolları üzerinde bilgi sahibi olduğuna güvendikleri insanlardan yardım alarak meslek seçimi yapmalarını daha çok tavsiye ederim.

ALİCAN: Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

FURKAN: Rica ederim her zaman.

Stajyer Avukat Stajyer Avukat Stajyer Avukat Stajyer Avukat Stajyer Avukat

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir