LİTA – Listen and Talk

Lita’nın kurucusu Ufuk KOÇAK, Listen and Talk adlı girişimi hakkındaki tüm ayrıntıları roportajver.com ile paylaştı.

Merhabalar, bugün ki röportajımızda Listen and Talk adlı girişim üzerine konuşacağız. Girişimin kurucusu Ufuk KOÇAK ile birlikteyiz. 

1-) Hoş geldiniz Ufuk Bey bize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

Merhabalar. Tabii ki öncelikle kendimi tanıtmam gerekirse; Kırıkkale Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Açıköğretim Fakültesi’nden web tasarımı ve kodlama önlisans öğrenciliği yapıyorum. Yaklaşık 1 yıl önce bir sosyal girişimim olan LiTa’nın kurucusuyum. Aynı zamanda yazmayı çok sevdiğimden dolayı dusundunyası.com adında bir web sitem var orada istediğim tarzda yazılar yazıp istediğim gibi şekillendirebilirim.

2-) Ufuk Bey LiTa nedir, amacı nedir anlatabilir misiniz?

Şimdi şöyle, ben bizim toplumumuzda konuşamama hastalığı olduğunu düşünüyorum. Okuduğum bölüm sayesinde de bazı konuları insanlara aktarırken sıkıntı yaşadığımızı görme fırsatı yakaladım. İçinde bulunduğumuz iç dünyamızın bize verdiği sıkıntıları dışarıya aktaramıyoruz çoğunlukla. Buradan yola çıkarak hem bölümümüz hakkında ilerleyen süreç için tecrübe kazanmak hem de insanların birazcık da olsa bize güvenmelerini sağlayarak onları konuşmaya teşvik etmek, sıkıntılarını anlatmaya ve sıkıntılarına çözüm olmak en büyük amacımız.

3-) LiTa’yı kurmadan önce neyi hedefliyordunuz? Lita’yı kurma fikri nasıl oluştu?

Üniversiteyi kazandığından beri en büyük amacım insanlara faydalı olabileceğini düşündüğüm işler yapmak. LiTa fikrini de hem gelecek dönemde buradan alacağım tecrübelerle insanlara fayda sağlamak hem de şu an insanların sıkıntılarına odaklanarak onlara yardımcı olmayı hedefliyorum. Bunu sadece Psikolojik Danışmanlık olarak görmemek gerekir. Aynı zamanda üniversite sınavına çalışan arkadaşlarımıza ya da rehberliğe ihtiyacı olan arkadaşlarımıza rehber olmayı ve onların attıkları adımlarda yanlarında olmayı hedefliyoruz.

Aslında kurma fikri şimdiye kadar yaptığım işlerin ve okuduğum bölümün bir sonucu olarak ortaya çıktı. Fakat en temeline indiğimizde ben içindeki sorunları dışarıya çok iyi yansıtabilen biri olduğumu düşünmüyorum. Böyle sıkıntılı bir zamanımda içimdeki sorunları dışarıya atma ihtiyacı hissettim fakat bunu çevremdeki insanlara tam anlamıyla yansıtamayacağımı fark ettim. İnternet üzerinden bir uzman ile konuşmak istedim fakat çoğu ücretliydi ya da güvenilir gelmedi. Sonra neden ben ve arkadaşlarım bunu yapmıyoruz ki, diye düşündüm ve başladık.

4-) LiTa’da bir ekibiniz var mı? Varsa kaç kişilik, bu değerli ve güzel projeyi ortaya çıkaran ekibi nasıl kurdunuz?

Evet, bir ekibimiz var 7-8 kişiden oluşan. Çoğunlukla kendi çevremde benimle birlikte olmayı isteyecek ve çalışmalarına güvendiğim arkadaşlarla birlikte olmak istedim. Onlar da sağolsunlar beni kırmadılar. Birlikte ilerlemeye ve platformumuzu büyütmeye çalışıyoruz.

5-) Şu an LiTa kurarken hedeflediğiniz stratejide ilerliyor mu?

Tabii ki de kurduğumuz strateji zamanla değişebiliyor ya da farklı durumlarda farklı sonuçlar alabiliyoruz. Özellikle son zamanlarda rehberlik odaklı ilerlemeyi düşündük. Çünkü etrafımızda ve bize gelen mesajlarda bunun eksikliğinin hissedildiğini gördük. Ya da farklı alanlarda insanları bilgilendirmek, insanlara bir farkındalık yaratmak gibi birtakım stratejilerimiz de bulunuyor. Biraz da zamanın gereksinimleri ve bize getirdiklerine odaklı stratejiler yapıyoruz diyebilirim.

6-) LiTa’ya ulaşanlara ve lita.com adresine girenlere hangi hizmetleri sunuyorsunuz? Sizden nasıl yararlanabilirler?

Demin de söylediğim gibi Psikolojik Danışman olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Çünkü lisans öğrencisi olduğumuzdan dolayı halen eksiklerimiz bulunabilir. Bunun dışında rehberlik anlamında öğrenci kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz bir rehber olarak. Bölümümüzün gerektirdiği koşulları uygulayarak. 

Yakın zamanlar da bir e-defter projemiz olacak. Öğrenci arkadaşlarımız uygun bir ücretle çalışma defterlerine sahip olabilecek ve bu defterleri biraz da kişiye özel yapmayı düşünüyoruz. Bu şekilde, ileride online eğitimler, seminerler gibi faydalı etkinliklerde yapmayı düşünüyoruz.

7-) Hali hazırda LiTa olarak sunduğunuz hizmetlerinizde kampanya ya da indirimleriniz bulunuyor mu? Bulunuyorsa bunlara nasıl ulaşabilirler?

Demin söylediğim gibi özellikle e-defter projemizde bir kampanya da bulunacağımızı söyleyebilirim. Sizler sayesinde de bir yenilik getirebiliriz diye de düşünüyoruz açıkçası. Şimdilik sadece bu noktada bir indirim gerçekleştirmeyi düşünüyoruz çünkü diğer danışma ve konuşma içeriklerimiz ücretsiz devam ediyor.

DİLAN: Bu güzel röportajınızın için teşekkür ederiz.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir