Psikonez, Röportajcast

Psikonez 1. Bölüm Psikolojiye Giriş

Psikonez Psikolojiye Giriş

Psikonez

Psikonez adlı projemizle sizlere eğitim, kariyer, rehberlik ve psikoloji gibi birçok alanda, farklı çalışmalarımızla her alanda destek vermeye çalışacağız. Bununla da kalmayacak Psikonez ismiyle telegramda bulunan kanalımızda cevabını merakla bekleyeceğiniz ve araştırarak cevabı bulmak için sabırsızlanacağınız sorularla, bilgilerle, anketlerle, motivasyon sözleriyle, sizlere özel hazırlayacağımız ders programlarıyla ve LİTA sponsorluğunda yapacağımız danışmanlıklarımızla çalışma performansınızı zirvede tutacağız.

Psikolojiye Giriş

Psikonez programımızın 1. bölümünde “Psikolojiye Giriş” başlıklı konumuzdan bahsettik. Siz de psikoloji ve psikolojik rehberlik ve danışmanlık gibi üniversite bölümlerine ve konularına meraklıysanız bizi sitemize ve youtube kanalımıza abone olarak takipte kalmayı unutmayın.

PSİKONEZ – BÖLÜM 1 – Transkript

PSİKOLOJİYE GİRİŞ

DİLAN:

Sevgili dinleyiciler,

Çeşitli alanlarda konunun uzmanlarından doğru ve güvenilir bilgileri aktarmaya çalışan roportajver.com, roportajcast projesi ile artık YouTube, Spotify ve daha birçok podcast platformlarında sizlerle.

Güncel, keyifli ve bilgi verici konularla karşınızdayız.

ALİCAN: Merhaba ben roportajver.com kurucularından ve roportajcast sunucularından Alican UZUN. Bugün sizlere litaweb’in sponsorluğunda, PSİKONEZ serimizin ilk bölümünü sunacağız. Bugün PSİKONEZ serimizde bizlere ışık tutacak konuğumuz Sayın Ufuk KOÇAK ile birlikteyiz.

Hoş geldiniz Ufuk Bey, öncelikle sizi burada görmekten çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.

UFUK: Hoş bulduk. Bende burada olmaktan çok mutluyum, bunu da belirtmek isterim. İsterseniz önce; LiTa nedir, ne değildir onu tartışalım. Öncelikli olarak ismimizden başlamak istiyorum çünkü bazen soruyorlar bize “Ne anlama geliyor, LiTa ne demek?” diye. Şimdi biliyorsunuz ki psikolojik danışmanlıkta ya da psikolojide fark etmez iletişim çok önemli. İletişiminde baktığımızda iki temel ögesi var. Bu ögelerden biri dinlemeyi bilmek bir diğeri ise konuşabilmek. Dinlemeyi bilen ve konuşabilen her insan karşısındaki insanla çok rahat bir şekilde iletişime geçebilir. Bizde ismimizi bulurken bu mottolardan yola çıkarak hareket ettik. Dinlemek ve konuşmak kelimelerinin İngilizcesini yani “Listen” ve “Talk”un ilk harflerini birleştirip “LiTa” kelimesini oluşturduk. Peki, LiTa’da ne yapmak istiyoruz? Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki; biz Psikolojik Danışmanlık lisans öğrencileriyiz. Bu sebeple ilk amacımız tabii ki de mezun olduktan sonra lisans eğitimimizi tamamladığımızda bir tecrübe kazanmak. Bunun dışında tabii ki de insanlara yardımcı olmak istiyoruz. Danışmanlığa ihtiyacı olan insanlara ya da eğitim adına bir rehber bir yol göstericiye ihtiyacı olan insanlara ücretsiz bir şekilde sahip olduğumuz tecrübelerden ya da aldığımız derslerin yönlendirmeleri ile onlarla konuşuyoruz, sıkıntılarına, dertlerine ortak olmaya çalışıyoruz, elimizden geldiğince onlara yardım etmeye çalışıyoruz.

ALİCAN: Gerçekten hem isminizle hem de ulaşmak istediğiniz amaçla çok güzel bir girişimde bulunmuşsunuz. Dinleyicilerimizden bu girişim hakkında daha fazla bilgi almak isteyen olursa sizinle yaptığımız litaweb girişim röportajını da okuyabilirler.

Şimdi ilk sorumuzla başlayalım. Psikoloji,  psikiyatri ve PDR isimlerini yaşantımızda çok fazla duyuyoruz ve birçoğumuz bunların ayrımlarını bilmiyoruz. Bize psikoloji ve psikiyatri bölümleri nedir anlatabilir misiniz?

UFUK: Tabii ki de.Şimdi psikoloji ve psikiyatriyi öncelikle ele almak istiyorum. Çünkü ikisi de birbirine ne kadar yakın görünse de aslında birbirinden çok farklı dallar. Öncelikle psikoloji; bir bireyi, bir topluluğu belirleyen, yönlendiren düşünme, duygulanma, davranış biçimlerini inceler. Yani kısacası tüm davranış ve zihinsel süreçleri inceleyen sosyal bilimdir. Her hangi bir üniversitenin psikoloji bölümünü içeren dört yıllık bir fakültesinde okunduğunda psikoloji anlamında ilk adımı atmış oluyorsunuz. Tabii ki de yüksek lisans yapmanız önemli. Psikiyatri, aslında bir tıp dalıdır. Yani kesinlikle öncesinde bir tıp fakültesini kazanmanız lazım daha sonrasında seçeceğiniz dalın psikiyatri olması lazım. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Bu alanda günlük dilde akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri denilen durumlar yer alır. Bu hastalıklar düşünce, davranış, duygu değişiklikleri ile kendini gösterir ve psikiyatri bu hastalıkların tanı ve tedavileriyle uğraşır. Şöyle bir ayrımda var onu da söylemek istiyorum. Psikoloji ya da psikolog olan insanlar diyeyim, ilaç yazma yetkileri yoktur. Sadece danışma yaparlar ve o danışmanın neticesinde karşısındaki insanın duygu, düşünce ve davranışların da değişiklik yol açmaya çalışırlar. Psikiyatristlerin direkt ilaç yazma yetkileri vardır. Böyle bir fark oluşmuştur.

ALİCAN: Anlıyorum, psikoloji ve psikiyatrinin yanı sıra sizin de uzmanlık alanınız olan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) alanı ve amacı nedir?

UFUK: Hemen onu da anlatayım. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Bölümü öğrencilere çalışmaları boyunca teorik bilgi ve pratik eğitim sağlar. Programın amacı, bireylerin akademik, profesyonel, kişisel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır psikolojik danışmanlar üretmektir. Bu program, öğrencilerin problemleri öngörmek ve önlemek, çocuklardaki potansiyeli keşfetmek ve o potansiyeli zenginleştirmek ayrıca problemlerle başa çıkmak için gerekli becerileri geliştirebilmeleri için öğrencilere danışmanlık ilkeleri kapsamında danışma yapar, yol göstericidir. Bu ama rehberlik ilkesini biraz daha ilgilendirir çünkü dediğimiz gibi bizim bölümümüz ikiye ayrılıyor; rehberlik ve psikolojik danışmanlık. Bu yüzden tabii ki de ağırlık rehberlikte, rehber öğretmen gözüyle bakılıyor ama aslında hem psikolojik danışman hem de okul psikolojik danışmanı olarak bakmak bizim için daha avantajlı olacaktır.

ALİCAN: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nü okuyan öğrencilerimiz hangi sektörlerde çalışma imkânı bulabilir peki?

UFUK: Demin dediğim gibi eğitim aslında bizim en büyük sektörümüzü oluşturuyor. kariyer.net’in verilerine baktığımızda PDR mezunlarının %63.9’u yani büyük bir bölümü eğitim sektöründe çalışıyor. Ardından danışmanlık, sağlık, hizmet ve turizm sektörleri takip ediyor. Bu oranlara baktığımızda eğitim sektörünün oldukça PDR açısından domine edildiğini görebiliriz.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) programından mezun olan öğrenciler okul danışmanı olarak görev yapıyorlar. Böylece okul içerisinde, okul yönetiminin, öğrencilerin ve öğrenci-aile ilişkilerinin koordinasyonunu sağlıyorlar. Herkesin mutlu olabileceği sağlıklı ve iyi işleyen okul ortamı için arabulucu olarak görevini yapıyorlar aslında.

Fakat şöylede bir durum var; anlattıklarımdan sadece eğitim odaklı ya da okul psikolojik danışmanı odaklı bir iş imkânı olduğu düşünülmesin. PDR programı mezunları ayrıca aile danışmanlığı, kariyer danışmanlığı, stresle başa çıkma, olumlu ilişkiler kurma ve sürdürme gibi hizmetleri verebilecek özel danışmanlık bürolarında çalışabilirler ya da kendileri bir danışmanlık bürosu açabilirler. Hatta bizimde mottomuzu oluşturuyor dediğimiz, insan ilişkilerini iyileştirilme, olumlu çalışma ortamlarının oluşturulması ve verimliliğin artırılması için küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde hizmet verme fırsatına da sahipler. Bunları yaparken aynı zamanda psikolojinin alt dallarından yüksek lisans yapıp böyle bir destekleme yapıldığında tabii ki daha verimli oluyor. Ama dediğim gibi bu şartlarda ve bu ortamda kendilerine yer bulabiliyorlar. Kendilerine danışanların hayatlarındaki sorunların kaynağını bulmalarına yardımcı olarak, hedeflerine ulaşmaları için ihtiyaçları olanları karşıdaki insanlara göstererek bireylerin daha sağlam adımlar atmasını ve önlerine çıkan sorunları çözerek istediklerini daha kolay elde etmelerini sağlarız danışmanlık ilkesi kapsamında. Bu şekilde söyleyebilirim.

ALİCAN: Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Ufuk Bey.

roportajcast’in bu yayının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sevgili dinleyicilerimize bizi dinledikleri için teşekkür ederiz. Bir sonraki yayınımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

DİLAN: Podcastlerimizden, röportajlarımızdan ve daha birçok projemizden haberdar olmak için kanalımıza ve sitemize abone olmayı unutmayın.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir