Kitap, Röportajlar, Sosyal

Kırmızı Başlıklı Kız ve Macera Meraklısı Ela

Kırmızı Başlıklı Kız

Kitapları kendi arkadaşı gibi hisseden ve kitapların içerisindeki maceraları merak eden Ela KONUŞ; yabancılarla konuşulmaması gerektiğini anlatan, Kırmızı Başlıklı Kız hikâyesini roportajver.com’a anlattı.

Merhaba ben roportajver.com’dan Dilan.

1-) Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım Ela KONUŞ, 9 yaşındayım. Necip Fazıl İlkokulu’nda okuyorum. Üçüncü sınıftayım. Dans etmeyi ve kitap okumayı çok seviyorum.

2-) Kitapların hayatınızdaki yerini anlatabilir misiniz?

Kitapları kendi arkadaşım gibi hissediyorum.

3-) Ne sıklıkla kitap okursunuz?

Ödevlerim bitince en az yarım saat okurum.

4-) Sizce kitap okumak insana ne kazandırmaktadır?

Bilgi sahibi olurlar, hayal güçleri artar.

5-) Bir kitaba başlamadan önce o kitabı okumanıza etken olan nedir ya da nelerdir?

İçindeki macerayı merak ederim.

6-) Hangi tür kitapları okuyorsunuz?

Yaşıma uygun kitapları okurum.

7-) Bu kitaplardan en çok hangisini seviyorsunuz?

Kırmızı Başlıklı Kız.

8- ) Bu kitabın konusu ve içeriğinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Kırmızı Balıklı Kız’ın konusu annemizin sözünü dinlemeliyiz ve yabancı insanlarla konuşmamalıyız. Bir gün Kırmızı Başlıklı Kız ormanda oynarken annesi onu çağırmış. Annesi bir sepet yiyecek hazırlamış ve Kırmızı Başlıklı Kız’ın büyükannesine götürmesini istemiş. Annesi ona,  “Sakın yabancı kişilerle konuşma.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız ormana doğru ilerlemiş. Ormanda çok güzel çiçekler görmüş. Bunlardan biraz büyükannesine toplamış. Bunu gören kurt Kırmızı Başlıklı Kız’ın yanına gider ve “Merhaba küçük kız” der. Kırmızı Başlıklı Kız annesinin dediği sözü unutmuştur. Kurt ile konuşmuştur. Kırmızı Başlıklı Kız çiçek toplarken kaybolmuştur. Sonra Kurt, “Nereye gidiyorsun güzel kız?” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Büyükannemin yanına gidiyorum ama kayboldum.” demiş. Kurt büyükannesinin evini sormuş ve Kırmızı Başlıklı Kız anlatmış. Kurt görüşürüz diyerek Kırmızı Başlıklı Kız’dan önce büyükannenin evine gitmiş.

Sonra büyükannenin kapısını çalmış. Büyükanne, “Kim o?” diyerek yatağından bağırmış. Kurt kendi sesini, Kırmızı Başlıklı Kız’ın sesine benzeterek, “Benim büyükanne, Kırmızı Başlıklı Kız.” demiş. Sonra büyükanne içeriye çağırmış. Kurt içeri girince büyükanne şaşırmış ve korkmuş. Kurt büyükanneyi hop diye yemiş. Sonra büyükannenin üstlerini giyip, gözlüğünü takmış Kırmızı Başlıklı Kız’ın gelmesini beklemiş. Kırmızı Başlıklı Kız kapıyı çalmış. Kurt sesini büyükannenin sesine benzetmiş, “Gir kızım kapı açık” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız büyükannesini görünce biraz şaşırmış.

Sonra büyükannesine yani Kurt’a sorular sormuş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Büyük anne senin gözlerin neden bu kadar büyük?” demiş. Kurt, “Seni daha iyi görebilmek için.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Peki neden senin ağzın bu kadar büyük” demiş. Kurt şöyle cevap vermiş, “Seni daha iyi yiyebilmem için.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız korkmuş. Biraz geriye çekilirken Kurt hop diye yemiş.

Bunu gören orman bekçisi eline bir bıçak almış sonra hemen eve girip Kurt’un karnını kesmiş. Sonra büyükanne ve Kırmızı Başlıklı Kız’ı kurtarmış. Orman bekçisi Kurt’un karnına taş doldurmuş onu ormana götürmüş bir ağacın dibine bırakmış. Sonra Kırmızı Başlıklı Kız’ın annesi gelmiş. Kızına dediği sözü tekrar etmiş, “Sana dememiş miydim ben tanımadığın hiç kimseyle konuşma.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Anneciğim çok özür dilerim demiş.” sonra Kırmızı Başlıklı Kız’ın annesi affetmiş ve evlerine doğru yola çıkmışlar. Ve mutlu son.

9-) Okuduğunuz bu kitapta herhangi bir karakterle kendinizi özleştirdiğiniz oldu mu ya da özleştirseydiniz bu karakter hangisi, neden olurdu?

Olmadı çünkü benimde annem Kırmızı Başlıklı Kız’ın annesi gibi bana yabancılarla konuşmamam gerektiğini söyledi ve ben hiç konuşmuyorum.

10-) Kitap okuma alışkanlığınızı nasıl kazandınız bu konu hakkında alışkanlık kazanamayanlara bir öneriniz var mı?

Okuma yazma öğrenince kitap okumaya başladım. Ablam çok kitap okuduğu için bende onunla okumaya alıştım. Bence herkes kitap okumayı denemeli.

DİLAN: Ela’cığım bu şirin sohbetin için teşekkür ederim.

ELA: Rica ederim bende beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız Kırmızı Başlıklı Kız

YAZIYI PAYLAŞ

3 thoughts on “Kırmızı Başlıklı Kız ve Macera Meraklısı Ela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir