Tersine Röportaj

İstanbulda Nereye Gidilir ?

İstanbulda Nereye Gidilir

İstanbulda Nereye Gidilir ? İstanbul’un tarihi mekânlarını bizimle keşfetmek ister misiniz? “ İstanbulda Nereye Gidilir ?” sizler için derledik. İstanbul ihtişamıyla tüm dünyayı kendine hayran bırakıyor. Her karışında farklı tarihi hazine saklı…

İstanbul’da Gezilebilecek Tarihi Yerler Nerelerdir?

İstanbulda Nereye Gidilir ? Ülkemizin ve tüm dünyanın göz bebeği, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı gibi çağ başlatan bir şehirdir.

İstanbulda Nereye Gidilir ? İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri olmakla birlikte dünyanın da en kalabalık 10 şehri arasında yer almaktadır. İstanbul hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Bu tarihi dokuları sizler için derledik “İstanbulda Nereye Gidilir?” hep birlikte inceleyelim.

1

İstanbulda Nereye Gidilir ?

1. Topkapı Sarayı

İstanbulda Nereye Gidilir? Dünyanın en geniş sınırlarına ulaşmış ve yüzyıllarca hâkimiyetini sürdürmüş imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu’nun, bu köklü tarihin ve ihtişamlı yapının 400 yıl boyunca yönetildiği, sultanların ve ailelerinin yaşadığı Topkapı Sarayı bütün ihtişamıyla Tarihi Yarımada’da sizleri bekliyor.

Osmanlı’nın en şatafatlı düğünlerinin, tahta çıkma törenlerinin yapıldığı bu sarayda kendinizi tarihin kollarına bırakarak eşsiz bir tarih ziyafetine sizde ortak olabilirsiniz.

İstanbulda nereye gidilir, sorusunun ilk cevabı tabii ki Topkapı Sarayı. Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Gezisi’nde; sarayın Harem bölümü, Hırka-ı Saadet Dairesi ve Has Oda bölümü, Babü’s Saade bölümü ve Köşkler Bahçesi bölümü bulunmaktadır.

2. Ayasofya Cami

İstanbul’un gözbebeği Tarihi Yarımada’da bulunan Ayasofya Cami, dünyanın en tanınmış ibadethanelerinden biri olarak aynı yerde 3 defa inşa edilmiştir. Ayasofya, son halini 537 yılında almıştır.

Ayasofya’nın ibadete açıldığı gün; İmparator Justinianos’un, “Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun.” dediği ve Kudüs’teki Hz. Süleyman Mabedini kastederek “Ey Süleyman seni geçtim.” diye bağırdığı rivayet edilmektedir.

Ayasofya, İstanbul’un fethinden sonra cami olarak ibadete açılmıştır ve içerisinde; mihraplar, minber, müezzin mahfilleri, vaaz kürsüsü ve maksureler eklenmiştir.

3. Kapalı Çarşı (Grand Bazaar) 

İstanbulda nereye gidilir? Tabii ki dünyanın en büyük çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı’ya… Tarihi Yarımada’nın en gözde duraklarından biri olan Kapalı Çarşı Beyazıt’ta 550 yıldır ayakta durmaktadır. Turistlerin “Grand Bazaar” adıyla tanıdığı Kapalı Çarşı, içinde kaybolacağınız sokakları ve dünya altın piyasasına yön veren kuyumcularıyla ünlüdür.

İstanbul’un en eski çarşısının içinde alışveriş yapmanın keyfinin yanı sıra, burada satılan her şeyin İstanbul’un kadim ruhunu yansıttığını göreceksiniz.

4. Bozdoğan Su Kemeri

Roma Dönemi’nde şehirlere su dağıtımı sağlamak için kurulan su kemerlerinden çok azı ayakta kalabilmiştir.

Bozdoğan Su Kemeri İstanbul’un tam kalbinde Unkapanı’nda yer alan Bozdoğan ya da dünyanın tanıdığı adıyla Valens Su Kemeri, dünyada eşine az rastlanan uzunlukta ve sağlamlıktadır. Günümüzde altından trafik akarken pek fark etmesek de 1500 yılı aşkın süredir İstanbul’u seyretmeye devam ediyor.

5. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı Bizans Dönemi’nde sarayın su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmıştır. Göz alıcı sütunları ve Medusa heykeli ile hala kendisine hayran bırakıyor.

Günümüzde birçok sanat etkinliğine de ev sahipliği yapan Yerebatan Sarnıcı’nda gerçekleşen konserler ve dinletiler, katılanlara büyülü bir dünyanın kapılarını aralıyor.

6. Çemberlitaş

Çemberlitaş sütunu İmparator I. Konstantin onuruna, MS 330 yıllarında İstanbul’un yedi tepesinden birine dikilmiştir ve zamanla bütün bir semte adını vermiştir.

Bir zamanlar Bizans İmparatorlarının büstlerinin konulduğu Çemberlitaş sütunu, Haçlı Seferleri esnasında büyük hasar alsa da hala İstanbul’un en dikkat çekici yapılarından biri olmaya devam etmektir.

7. Galata Kulesi

528 yılında inşa edilen yapı, İstanbul Boğazı ve Haliç’e hakim konumda, bir fener kulesi olarak inşa edilmiş ama dönem dönem zindan olarak da kullanılmıştır.

Bugün en tepesine çıkıp İstanbul manzarasını seyretmek için uzun kuyrukların beklendiği, muhteşem evlilik tekliflerinin yapıldığı Galata Kulesi, İstanbul’un siluetini çizen en önemli simgelerden biridir.

Galata Kulesi’ne birlikte çıkan âşıkların sonunda evlendikleri, kuleyle ilgili rivayetlerin en popüler olanıdır…

8. Ahrida Sinagogu

İstanbul’un Fethi’nden önce inşa edilen tek sinagog olan Ahrida Sinagogu’dur. Bugün Balat’ın en göz alıcı yapılarından biridir.

Makedonya’nın Ohri kentinden göç eden Yahudiler tarafından kurulan Ahrida Sinagog, günümüzde İstanbul’un en büyük sinagogudur.

Sinagogda ismi Nuh’un gemisinin gemi anlamına gelen, teva adındaki dua kürsüsü, tekne pruvasını andırdığı için büyük ilgi çekmektedir.

9. Rumeli Hisarı

Rumelihisarı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi esnasında Karadeniz’den Bizans’a gelebilecek yardımları kesmek amacıyla 90 günde yapılmıştır. Amacına uygun olarak Boğazkesen Hisarı adıyla da bilinmektedir.

Üç büyük kulesi ve surlarıyla muhteşem bir yapı olan Rumelihisarı, Boğaz’ın iki kıyısının birbirine en çok yaklaştığı noktada Anadolu Hisarı’nın tam karşısında yer allamaktadır.

Geçmişte Rumelihisarı Konserleri gibi açık hava etkinliklerinin gerçekleştiği hisar, günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. Müzede İstanbul’un fethinde kullanılan toplar, gülleler ve Haliç’i kapattığı söylenen zincirin bir parçası hala sergilenmektedir.

10. Yoros Kalesi

Yemyeşil ormanlarla kaplı Beykoz’dan Karadeniz’i kuşbakışı seyreden Yoros Kalesi…

İstanbul’da Doğu Romalılardan kalan önemli tarihi yapılardan biridir. Doğu Roma’nın zayıflaması ile uzun seneler Cenevizlilerin elinde kalan kale Yoros Kalesi, 1391’de Yıldırım Bayezid tarafından fethedilmiştir.

Bugün Boğaz manzarasını en iyi seyredebileceğiniz önemli noktalardan biri olan Yoros Kalesi’nin hemen altında hizmet veren kafede, muhteşem kahvaltı keyfini yaşayabilirsiniz.

Devam eden arkeolojik kazılar nedeniyle kalenin içine girmek yasaktır. Ancak kalenin ihtişamlı surlarını ve muhteşem Yoros Kalesi manzarasını görmek için uzun bir yokuşu çıkmayı göze almanız gerekmektedir.

11. Anadolu Hisarı

Yıldırım Beyazıt döneminde Boğaz’a girişlerin kontrolü ve Göksu Vadisi’nin korunması amacı ile inşa edilen Anadolu Hisarı, 1395 yılından beri Anadolu Yakası’nın Karadeniz’e bakan en güzel manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır.

Anadolu Hisarı; bugün kıyısındaki balıkçı tekneleri, kafeler ve restoranlarla İstanbul’un en huzurlu yerlerinden biridir.

12. Yedikule Zindanları

 “Yedi düvel zindanından beterdir Yedikule…” diyor ya Yeni Türkü de… Bir zamanlar İstanbul’un tüm haydutlarının son durağıymış Yedikule Zindanları…

Bizans Dönemi’nde misafir kralların ağırlanması için inşa edilen yapı, Fatih Sultan Mehmet döneminde eklenen üç kule ve surlarla son halini alarak bir askeri garnizona dönüştürülmüştür.

Bugün ise Türkiye’nin ve İstanbul’un en büyük açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Hisarı Müzesi, İstanbul Fatih’te görülecek tarihi mekânlar listesinde önemli bir yere sahiptir.

13. At Meydanı (Hipodrom)

Bugün Sultanahmet Meydanı’nda At Meydanı olarak tanınan hipodrom, Bizans Dönemi’nde at yarışlarının gerçekleştiği gerçek bir tarihi hipodromdur.

Üzerinde Mısır hiyerogliflerinin yer aldığı Dikilitaş, Yılanlı Sütun ve Alman Çeşmesi bu alanda yer almaktadır. Bugün Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak ziyaret edebileceğiniz İbrahim Paşa Sarayı da bu meydana bakmaktadır.

14. Haydarpaşa Tren Garı

Göze çarpan o zarif ve ihtişamlı yapı, Haydarpaşa Tren Garı…

Anadolu’dan gelen trenlerin son durağı olan Haydarpaşa Tren Garı, 908’de İstanbul-Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir.

Günümüzde Haydarpaşa, Kitap Fuarı gibi kültürel aktivitelerle de adını duyuran gar, içerisinde yer alan restoranlarla da Kadıköy’de gezilecek yerlerin en önemlisidir.

 15. Alman Çeşmesi

Türk-Alman dostluğunun bir nişanesi olarak Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından İstanbul’a hediye edilmiştir.

Almanya’da inşa edilen büyük parçaları inşa edilen çeşme, İstanbul’da bir araya getirilerek 1901’de açılmıştır.

Zaman zaman Ramazan Şenlikleri kapsamında Alman Çeşmesi’nin depoları şerbetle doldurularak bu çeşmeden İstanbullulara şerbet ikramı yapılmaktadır.

16. Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecit tarafından Boğaz kıyısında 1856’da yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, Batı mimarisinden izler taşıyan ihtişamlı görüntüsüyle İstanbul’un en önemli simge yapılarından biridir.

Türkiye’deki en büyük sarayı olan Dolmabahçe Sarayı, Atatürk’ün de son günlerini geçirdiği mekân olması nedeniyle farklı bir manevi değere de sahiptir.

17. Aya Yorgi Manastırı

Büyükada, Prens Adaları’nın en büyüğüdür ve her yıl yüz binlerin akınına uğramaktadır. Bisikletle adayı turlayıp, enfes balıklarla karnınızı doyurmak dışında Büyükada’da yapmanız gereken bir şey daha var: Aya Yorgi Manastırı’na çıkmak.

1751’de inşa edilen eski kilise ve sonradan eklenen yapılarıyla Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada’nın en yüksek yeri olan Yücetepe’de yer almaktadır.

23 Nisan ve 24 Eylül’de farklı inançlardan birçok insanın ortak dualarda ve dileklerde buluşmak için bir araya geldiği kilisede, dilenen dileklerin gerçekleştiği yönünde yaygın bir inanış vardır.

Bu tarihler dışında kiliseyi ziyaret edebilir ve hiç konuşmadan dileğinizi tutup Azap Yokuşu’nu çıkarak eski bir adeti yerine getirebilirsiniz. Yücetepe Kır Gazinosu’nda enfes bir manzara da sizi bekliyor.

18. Fener Rum Patrikhanesi

Rum Ortodoks Patrikhanesi olarak da anılan Fener Rum Patrikhanesi, Haliç kıyısında Balat’ta yer almaktadır.

1602 yılında Sadrazam Ali Paşa Caddesi’nde bugün bulunduğu yere taşınan Patrikhane, 1800’lü yıllarda yapılan restorasyonla bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

19. Heybeliada Ruhban Okulu

Son yıllarda eğitim verilmese de ihtişamından bir şey kaybetmeden yüzyıllara meydan okuyan tarihi Heybeliada Ruhban Okulu…

Adada görmeniz gereken önemli tarihi yapıların başında gelmektedir. Genellikle ziyarete açık olmayan okulda, yaz aylarında zaman zaman düzenlenen özel konserler ve etkinlikler vesilesiyle kapılar ziyaretçilere açılabilmektedir.

Adanın en yüksek tepesinde yer alan okulu görebilmek için uzun bir yürüyüş sizi beklemektedir. Ancak emin olun ki bu muhteşem yapının yalnızca bahçesini görmek bile yorgunluğunuzu unutturacaktır.

20. Kuleli Askeri Lisesi

İstanbul’un siluetini çizen önemli mimari yapılardan bir diğeri de Kuleli Askeri Lisesi. Çengelköy kıyısından Boğaz’a bakan bu yapının tam arkasında yer alan İstanbul’daki ikinci en büyük Türk bayrağı yer almaktadır.

Geceleri projektörle aydınlatılarak Boğaz’ın neredeyse her yerinden görülebilir hale gelen Kuleli Askeri Lisesi, 1872’den beri şehrin en dikkat çekici yapıları arasında bulunmaktadır.

21. Kız Kulesi

İstanbul denince akla ilk gelenlerden muhteşem ihtişamıyla Kız Kulesi…

Üsküdar-Beşiktaş motorlarıyla karşıya geçerken yanından geçtiğimiz nazlı güzel Kız Kulesi…

Kız Kulesi, İstanbul’un en romantik simgelerindendir. 2000 yılında restore edilerek bir restoran olarak hizmet vermeye başlamıştır. Üsküdar sahilden teknelerle 5 dakikada ulaşılan Kız Kulesi’nde evlenme teklif etmek, İstanbul’un adetlerinden biri haline gelmiştir.

Kız Kulesi’ni gezmek için restoranda yemek yeme şartı bulunmuyor, yalnızca tekneyle geçiş ücretini ödeyerek, Kız Kulesi’ni yakından görebilirsiniz.

Üsküdar Salacak ve Kabataş’tan Kız Kulesi’ne tekneyle gitmek için Üsküdar Salacak iskelesinden 09.00-18.45 saatleri arasında her gün; Kabataş’tan 09.00-18.45 saatleri arasında sadece hafta sonu seferler yapılıyor.

İstanbulda Nereye Gidilir – İstanbulda Nereye Gidilir – İstanbulda Nereye Gidilir – İstanbulda Nereye Gidilir -İstanbulda Nereye Gidilir – İstanbulda Nereye Gidilir

YAZIYI PAYLAŞİstanbul’da Nereye Gidilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir